Официалното отбелязване на 22 април като ДЕН НА ЗЕМЯТА става за пръв път през 1990 г., когато инициативен комитет под председателството на Денис Хейес (САЩ) започва активна акция за защита на природата.

       По традиция от тогава стотици милиони хора от десетки страни от всички континенти се обединяват в името на една обща цел - търсене на дългосрочни и трайни решения за излизане от задълбочаващата се криза в състоянието на околната среда. За изминалите години Денят на Майката Земята – 22 април се превърна в най-големия нерелигиозен празник в света, отбелязван от над поло­вин милиард души. България е между първите страни в света, които още през 1990 г. се присъединяват към отбе­лязва­нето на 22 април с различни иници­ативи.

       Всяка година Община Генерал Тошево отбелязва този ден с различни прояви, като тази година жителите на общината се обединяват в една кауза – да почистим мястото, което е лицето на България, а именно ГКПП – Кардам. Ежедневното изхвърляне на отпадъци от преминаващите камиони през граничния пункт, безхаберното отношение към околната среда и липсата на санитарни възли е довело до силното замърсяване на района. А през летните месеци пътническият поток по този маршрут е огромен, което още повече допринася до замърсяването на терена.

      Въпреки лошите метеорологични условия над 100 доброволци се включиха в организираната акция – кмета на Община Генерал Тошево г-н Валентин Димитров, заедно със своя екип и служители на общинска администрация, ученици от трите образователни институции в града, Районно управление гр. Генерал Тошево, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ гр. Генерал Тошево, Граничен полицейски участък гр. Генерал Тошево, народният представител от коалиция “БСП за България – г-жа Мая Димитрова, председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите г-жа Радостина Жекова,  кметство Кардам и десетки жители от село Кардам и село Йовково.  

Извозването и депонирането на отпадъците, които надхвърлиха над 10 тона,  се осъществи с помощта на специализирана техника. Още в самото начало на почистването бяха поставени по протежение на пътя чували за отпадъци с указателни табели, с които ще приканват шофьорите да пазят чистота и да оставят участъка в състоянието,  в което е след края на кампанията.

Общата цел, която обедини всички институции и граждани е една - почистването и превръщането на района в естетически чиста и приветлива зона.  Зона, с която всеки един, стъпил на българска земя първо се сблъсква - лицето на нашата страна!