Унгарският премиер Виктор Орбан даде зелена светлина за влизането на България и Румъния в Шенген и по суша до края на годината. Отношението на Унгария по въпроса е важно, тъй като страната председателства Съвета на Европейския съюз.
В реч пред Европейския парламент Виктор Орбан представи приоритетите на шестмесечното унгарското председателство на Съвета на ЕС. Той без изненади беше критично приет от по-голямата част от евродепутатите. Изненадата обаче дойде от не кого да е, а от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
„Все още обаче има хора, които приписват вината не на нападателя, а на нападнатия. Не на стремежа на Путин към власт, а на стремежа на Украйна към свобода. Бихте ли обвинили унгарците за събитията от 1956 г. и влизането на съветските танкове? Бихте ли обвинили чехите и словаците за събитията от 1968 г., или литовците за 1991 г. Ние, европейците, може да имаме различна история и езици, но в тях няма дума, в която "мир" да означава да се предам и независимост да е синоним на окупация“, каза Фон дер Лайен.
Снимка: Урсула фон дер Лайен / Getty Imаges
Тя попита унгарския премиер за поканените в Унгария без допълнителни проверки руски граждани, както и за разположените на унгарска територия китайски полицаи. „Това е чуждо влияние през задната врата“, отбеляза председателката на ЕК.
Орбан отговори на Фон дер Лайен като настоя, че ЕС трябва да промени стратегията за войната с дипломатическа работа, пряка и косвената комуникация.
Критики за миграционната политика
Другата тема, по която фон дер Лайен атакува Орбан беше тази за миграцията и опазването на границите на Съюза:
„Казахте, че Унгария защитава границите и че в Унгария се затварят престъпници. Как това се съчетава с факта, че миналата година властите освободиха от затвора осъдени трафиканти и трафиканти на хора, преди да е изтекъл срокът им?“
Нетипично острите нападки на Урсула фон дер Лайен срещу Виктор Орбан идват около месец преди избраните от нея кандидати за еврокомисари да бъдат изслушани и финално одобрени от европейските депутати. Изданието „Политико“ отбелязва, че няколко пъти в миналото председателят на ЕК е била обвинявана от депутати, че е прекалено „мека“ спрямо Унгария и пропуските в управлението на Орбан.
“Шокиран съм от речта на Орбан. Той говореше за земеделие, за миграция, но не спомена Украйна. Нямаше нито едно изречение за Украйна. Сега е момент за солидарност. Защо вие като борец за свобода игнорирате желанието на украинците да живеят в мир и свобода? Посетихте Путин през 2022 г. Няколко дни по-късно той нападна Украйна. Какво му казахте? 48 часа по-късно той бомбардира болници, имаше убити деца. Това беше пропаганда. Пътуването ви не беше мирна мисия. Никога не е било”, каза от трибуната председателят на Европейската народна партия Манфред Вебер.
Реториката на Орбан породи нападки от евродепутати от почти всички политически групи.
Накъде гледа Орбан? Към Брюксел или към Москва?
Валери Айе, председателката на "Обнови Европа" дори настоя да се отнеме правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС:
“Накъде гледате, г-н премиер - към Брюксел или към Москва? Към Брюксел или към Пекин? Колко още ще търпим шантажите на Виктор Орбан? Време е да се замрази правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС!”.
Унгарската евродепутатка Клара Добрев от Прогресивния алианс на социалистите и демократите също разкритихува премиера Орбан.
Снимка: Клара Добрев / Getty Imаges
“Програмата ви не интересува Европейския парламент, това са клишета и лъжи. През последните години все повече се отдалечавате от истината и не се интересувате от хората. Вие се стремите да продадете Унгария на руски олигарси. Кажете, с какво ви изнудват руснаците?”
Унгарката Кинга Гал от “Патриоти за Европа” обаче поздрави Орбан.
“Това е исторически ден. Отхвърляме всички лъжи за Унгария, трябва да мислим за благоденствие и мир. Гордеем се с вашата обективна оценка”, каза Гал.
Като “левичарска пропаганда” определи атаките в Страсбург самият Орбан. Той отхвърли всички обвинения и заяви, че не е добре "унгарски депутати да атакуват Унгария в този парламент".