В Кеймбридж ще бъде разработена система с изкуствен интелект, предназначена да ускори диагностицирането на психични заболявания при децата, съобщи Би Би Си. Технологията ще използва рутинно събирани данни за деца, за да открие модели, които идентифицират най-застрашените с риск от психични разстройства. Д-р Анна Мур, която ръководи проекта, заяви, че тя може да “революционизира“ грижите и да подчертае необходимостта от повече ресурси.
“Ранното диагностициране означава, че то може да се лекува по-лесно“, каза тя.
Детските психиатри смятат, че има “криза“ в грижите за психичното здраве на децата, а според оценките на NHS 20% от хората на възраст под 24 години вероятно се нуждаят от някаква форма на подкрепа за психичното здраве. Д-р Мур току-що е получила стипендия от 2,5 млн. паунда (5,7 млн. лв.) за бъдещи лидери в областта на научните изследвания и иновациите в Обединеното кралство (UKRI), за да продължи програмата. Тя заяви, че е била пряк свидетел на това като психиатър-консултант, но - като експерт по клинична информатика в Университета в Кеймбридж - каза, че вярва, че може да има цифрово решение.
“Психичното ни здраве се влияе от генетиката, ранния ни житейски опит и настоящата ни среда“, каза д-р Мур. “Ще използваме най-съвременната технология за изкуствен интелект, за да разгледаме информацията, която се събира за нас от здравните, образователните и социалните служби през цялото детство. Като обединим всичко това, се надяваме да открием тенденции, които могат да предупредят лекаря, че детето може да развие ранно психично заболяване.“
Тормозът, бедността в семейството, проблемите с физическото здраве могат да повлияят на психичното здраве на детето. Али, на 16 г., помага на майка си и брат си, които имат заболяване, свързано със захабяване на мускулите, но има и свои собствени проблеми с физическото здраве, които затрудняват ходенето на училище.
“Една година посещаемостта ми беше едва 20%“, казва Али пред британската медия. “Чувствах се изолиран, тревожен и много слаб. Сякаш локдаунът ми в Ковид-19 беше удължен с още няколко години. Да се грижиш за дете също е предизвикателство. Тревожиш се дали не правиш твърде много, или недостатъчно, за да помогнеш.“
Али и брат му са имали проблеми с психичното здраве и са се борили да получат навременна подкрепа. Системата, разработвана от д-р Мур, има за цел да помогне на млади хора като Али - без да се налага те да я искат.
“Младите настойници често не разпознават, че сами се нуждаят от помощ, така че могат да попаднат в пукнатините на системата“, казва д-р Мур. “Една от надеждите е, че тези алгоритми ще идентифицират децата, чиито проблеми обикновено не се забелязват, така че да им бъде предложена подкрепа.“
Али приветства изследването, като заяви: “Това е невероятно. Данните така или иначе се преглеждат, а то ще бъде поверително, така че нямам никакви проблеми с това. Това е умна идея и мисля, че ще спаси животи.“
Д-р Мур ще разработи тази система с помощта на Microsoft, за да бъде използвана в NHS и в предстоящата детска болница в Кеймбридж. Центърът за етика “Кавли“ и Центърът за изкуствен интелект, вдъхновен от човека, също участват, за да гарантират, че проектът се развива по начин, който ще бъде от полза за пациентите. Всички данни, събрани за програмиране на алгоритмите, ще бъдат анонимизирани, като имената и личната информация ще бъдат заменени с кодове.
Д-р Мур заяви: “От години работим със семействата, като им обясняваме какви данни ще ни трябват, как ще ги направим сигурни, безпристрастни и защо смятаме, че са необходими. Основното им притеснение беше, че нито една от нашите данни не бива да се предоставя на полицейските сили или на търговски организации като застрахователни компании, което няма да стане. Те ни подкрепиха преобладаващо.“
Джереми Бернхаут, ръководител на отдела за политика и влияние в Rethink Mental Illness, заяви: “Ранната намеса за младите хора, които се борят с психичното си здраве, може да бъде животоспасяваща. В много случаи обаче младите хора се оказват в сърцераздирателно дълги списъци на чакащите за подкрепа и спешният приоритет е да се реши проблемът с липсата на финансиране и работна ръка.“
Д-р Мур се надява, че този проект ще подчертае нуждата от повече ресурси и че технологията може да постигне напредък в грижите за психичното здраве по същия начин, по който е работила при физически състояния като диабет и рак.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts