Украинецът Борис Романченко, оцелял от нацисткия Холокост по време на Втората световна война, е убит по време на руска атака срещу източния украински град Харков, съобщават световните медии.
Според негови роднини 96-годишният Борис Романченко е загинал по време на руски обстрел на жилищния му блок в града.
Вой на сирени за въздушно нападение събудиха Украйна
Руските сили в продължение на повече от три седмици обстрелват безмилостно Харков, който се намира едва на около 50 км от границата. По данни на украинските власти в града са загинали най-малко 500 цивилни.
Фондацията "Buchenwald and Mittelbau-Dora Memorials" заяви, че е "дълбоко разтревожена" от смъртта на Романченко.
Организацията, на която Романченко е бил заместник-председател, съобщи новината, след като е била информирана от неговото семейство, като изтъкна, че той е "работил интензивно върху спомените за нацистките престъпления".
"Скърбим за загубата на близък приятел. Пожелаваме на сина и внучката му, които ни съобщиха тъжната новина, много сили в този труден момент", се казва още в изявлението на фондацията.
Смъртта на Романченко идва повече от три седмици, след като президентът Владимир Путин се опита да оправдае нахлуването си в Украйна пред руския народ, като заяви, че целта му е да "денацифицира Украйна".
Западните лидери осъдиха тези твърдения и изтъкнаха, че президентът на Украйна Владимир Зеленски е евреин.
96-годишният Борис Романченко е роден в североизточния град Бондари на 20 януари 1926 г.
Главният редактор на „Новая газета“ ще продаде своята Нобелова награда в помощ на Украйна
Едва на 16-годишна възраст, след нахлуването на нацистка Германия в тогавашния Съветски съюз, той е заловен от нацистките войски и през 1942 год. е депортиран в Германия, където е принуден да работи тежък физически труд, посочва фондацията.
След неуспешен опит за бягство през 1943 год. той е изпратен в концентрационния лагер Бухенвалд, където са убити около 56 545 души преди освобождаването му от съюзниците през 1945 год.
Прекарва известно време и в подразделението на лагера Мителбау-Дора, както и в печално известните лагери Берген-Белзен и Пеенемюнде.
Борис Романченко, който не е евреин, се завръща в Бухенвалд през 2012 год. във връзка с отбелязването на 67-ата годишнина от освобождаването на лагера от американските войски, където рецитира обещанието, дадено от оцелелите, да създадат "нов свят, в който царят мир и свобода".
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм