Паметта на невинните жертви на Холокоста и 79-ата годишнина от спасяването на българските евреи бяха почетени с церемония, проведена днес за първи път пред Стената на българските праведници на света в двора на 134-то училище "Димчо Дебелянов" - ORT School в София.

На 10 март у нас се отбелязва Денят на спасяването на българските евреи и се отдава почит към паметта на жертвите на Холокоста.

Ръководството и учениците на столичното училище, Българо-еврейският културен институт и Българска фондация ORT бяха домакини на събитието, сред чиито гости бяха кметът на София Йорданка Фандъкова, посланикът на Държавата Израел в България Йорам Елрон, директорът на дирекция "Права на човека" в МВнР Ангел Банджов, директорът на регионално управление на образованието в София Ваня Кастрева, представители на световния ORT.

През лятото на 2021 г. в 134-то училище „Димчо Дебелянов“ в София бе открит мемориалът „Стената на българските праведници“. Той е посветен на двадесетината българи, удостоени със званието „Праведници на света“ от израелския институт „Яд Вашем“ в знак на признателност.



Мемориалът „Стената на българските праведници на света“, който е единствен по рода си, е изработен по идея и със средства на Роман Стоянов, потомък на един от тези герои и основател на Българо-еврейския културен институт. 

„Днес ние изразяваме своята признателност към праведниците на Отечеството, които, ръководени от чувствата си на солидарност, човечност, състрадателност и доброта, спасяват 48 000 евреи от българските земи по времето на Втората световна война, по времето на Холокоста“, каза на церемонията директорът на училището Весела Палдъмова.

„Нека прозрем истината, оставена ни от историята: Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея“, завърши Палдъмова.

В словото си пред ученици, гости, представители на еврейската общност посланик Йорам Елрон благодари на училището за организирането на събитието за 79-ата годишнина от спасяването на българските евреи и същевременно почитащо паметта на 11 343-те жертви от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и град Пирот, загинали в нацистките лагери в Източна Европа.

„Днес ние заставаме тук, за да участваме в това важно събитие, докато сърцата и умовете ни са насочени към Украйна, където се води жестока война“, каза посланик Елрон. Той добави, че във времена на остри конфликти има и случаи, в които ставаме свидетели на хуманността в най-чистия ѝ вид, „когато безкористни личности смело се надигат, за да спасят друг човешки живот и да помогнат на своите съграждани“.

„Славната българска глава от историята на Втората световна война, в която са спасени всички евреи на тази страна, се откроява като ярка пътеводна светлина в мрака, погълнал Европа през онзи период, известен като Холокост“, каза посланик Елрон.

Гостите положиха цветя пред Стената на българските праведници на света.

134-то СУ "Димчо Дебелянов" с изучаване на иврит и английски език е наследник на столичната Първа прогимназия "Христо Ботев", основана през 1912 г.. През 1992 г. със заповед на МОН училището е определено за изучаване на майчин език - иврит като свободно избираем предмет.

През последните години с помощта на фондация „Роналд С. Лаудер“, Българска фондация ORT и фондация „Америка за България“ се изгражда Център за високи постижения в образованието. Фондация World ORT е най-голямата еврейска неполитическа и неправителствена организация, подпомагаща образованието.

Училището вече освен в профил „Чужди езици“, приема ученици и в профилите „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук