Нургюл Салимова се класира за финала на Световната купа по шахмат за жени, която се провежда в Баку. С това тя си осигури и участие в турнира на претендентките през 2024 година, който ще излъчи едната от двете участнички в следващия мач за световната титла при жените.

В полуфиналите на Световната купа 20-годишната българка отстрани поставената под номер 9 в схемата Анна Музичук от Украйна с 3,5:2,5 точки.

Във финала на Световната купа, който ще се проведе от 19 до 21 август, Нургюл Салимова ще се изправи срещу Александра Горячкина. 24-годишната рускиня е номер 2 в стартовия списък и игра във финала на първото издание на Световната купа за жени през 2021 година, когато отстъпи на сънародничката си Александра Костенюк. През 2020 година тя игра и в мача за световната титла при дамите, но отстъпи на китайката Цзю Вънцзюн.

С класирането си за финала Салимова, която е бивша световна шампионка за момичета до 12 години, си осигури минимум 35 000 долара от наградния фонд на турнира. Ако спечели Световната купа, тя ще прибере още 15 000 долара.

"Тя няма какво да губи на този финал - щастлива е, мотивирана. Винаги дава най-доброто от себе си. Надяваме се да спечели, но ако загуби - такъв е спортът, не може всички да се печеливши, някой само е на върха", казва треньорът на Нургюл Живко Жеков.