Какъв е първият сигнал, че икономиката на една страна не върви на добре? Напускащите я хора. Точно това се случва в Нова Зеландия – до скоро държава, която беше давана за пример за бърз растеж и устойчивост. Статистиката обаче сочи вече друго.
Правителствените данни показват, че хората напускат Нова Зеландия в рекорден брой, тъй като безработицата се увеличава, лихвените проценти остават високи, а икономическият растеж е анемичен.
Данните, публикувани от Статистическата служба на Уелингтън, показват, че 131 200 души са напуснали държавата през годината, завършваща през юни 2024 г., което по предварителни данни е най-високият регистриран брой за годишен период. Около една трета от тях са се отправили към Австралия.
Въпреки че нетната миграция - броят на пристигащите минус напускащите - остава на високи нива, икономистите очакват тя да намалее, тъй като броят на чуждестранните граждани, желаещи да се преместят в Нова Зеландия, намалява поради "по-меката" икономика.
Централната банка в Уелингтън повиши паричните проценти с 521 базисни пункта в най-агресивното си затягане от въвеждането на официалния паричен процент през 1999 г. насам. Годишният ръст на икономиката е 0,2% през първото тримесечие, безработицата нараства до 4,7% през второто тримесечие, а инфлацията остава висока - 3,3%.
Агенция Ройтерс цитира Мерили Алън, която планира да се премести с партньора си и 14-годишната си дъщеря в началото на 2025 г. в Хобарт в австралийския островен щат Тасмания.
"Там има много възможности. Винаги, винаги търсят хора с моята професия", казва Алън, която работи в областта на стоматологичната администрация.
Икономистите отчитат и че една от основните причини за разместването на пластовете е Ковид 19. По време на пандемията, окуражени от действията на тогавашното правителство по отношение на епидемията, новозеландците, живеещи в чужбина, се завръщат у дома в исторически висок брой.
Но за някои от тях любовта към страната с население от 5,3 милиона души е приключила. Според експерти новозеландците, разочаровани от разходите за живот, високите лихвени проценти и по-малкото възможности за работа, се ориентират към Австралия, Обединеното кралство и други страни.
Освен това Канбера набира персонал и предлага цели пакети за преместване на служителите за професии като медицински сестри, полицаи и преподаватели, където има недостиг на квалифицирани кадри, привличайки новозеландци, които не се нуждаят от визи, за да работят там. В същото време правителството на Нова Зеландия предприе значително съкращаване на държавната администрация, което остави много квалифицирани работници на борсата.
Новото правителство в Нова Зеландия, начело с премиера Кристофър Лъксън, управлява от ноември 2023 г. Критиките заради влошената икономика обаче са факт, а резултатите - видими.
Още по темата
- Светлозара Сиракова: Родителите трябва да говорят за пари с децата си още на 4-годишна възраст
- „Върнете ни земята“: Крал Чарлз III бе посрещнат с викове в австралийския парламент (ВИДЕО)
- 40% от българите не са прочели нито една книга в последната година
- Красен Станчев: Работещ парламент в предизборна кампания води до повече харчене на средства