Планети с размерите на Юпитер се движат по двойки свободно в Космоса, това откритие направи космическият телескоп Джеймс Уеб, като засне планети с размера на Юпитер, които се движат свободно в Космоса, без да са притегляни от никоя звезда. Юпитер е най-голямата планета в нашата слънчева система, съобщават от Би Би Си.
Телескопът е наблюдавал около 40 двойки в мъглявината Орион, която е разположена в едноименното съзвездие. Те са наречени Jupiter Mass Binary Objects (двоични обекти с масата на Юпитер), а накратко JuMBOs.
JuMBOs се движат по двойки и към момента астрономите се опитват да намерят обяснение за това. Смята се, че те са се формирали в области на мъглявината, в които плътността на изграждащия материал е била недостатъчна, за да се създадат пълноценни звезди.
Друга възможност е те да са били създадени около звезди, а след това да са били изхвърлени в междузвездното пространство чрез различни взаимодействия.
„Физиката на газа предполага, че е възможно изграждането на обекти с масата на Юпитер. Също така знаем, че единични планети могат да бъдат изхвърлени от звездните системи. Но как двойките са били изтласкани заедно? Към този момент нямаме отговор. Той е за теоретиците", коментира старшият научен съветник на Европейската космическа агенция (ESA).
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts