Прекъсната бе серията от горещи дни с нахлуването на по-хладни въздушни маси. Това доведе до усилване на вятъра, на места дори и гръмотевични бури през вчерашния ден. Това е добре дошло за всички нас, защото ни дава глътка свежест в горещините на лятото.

Но лятото си е все още тук и смята да ни покаже, че може да си играе с термометъра и да ни прати още африканска жега през следващата седмица.

Силна магнитна буря удря Земята

В събота, 22 юли, температурите отново ще се повишат до типично горещи летни стойности и ще са от 35 до 40 градуса, на места в страната. В неделя ни чака временно захлаждане с 2-3 градуса, но от понеделник температурите отново ще тръгнат нагоре и във вторник и сряда, най-вече в сряда, вероятно ще измерим температури до 43, дори 44 градуса в низините на страната. Предстои да разберем.

В района на София в тези два дни температурата вероятно ще достигне 37, 38 градуса. Което е горещо, но не извънредно горещо.

Как да осигурите безопасността си при гръмотевична буря

Пикът на жегата се прогнозира в сряда - четвъртък 26,27 юли. Pivotal

Този пик на температурите ще бъде прекъснат вероятно в четвъртък, следващата седмица, когато от северозапад отново ще нахлуе по-хладен въздух и температурите ще се понижат. Тогава ще се създат и условия за превалявания с гръмотевици. Следете краткосрочните прогнози на НИМХ, за да сте наясно, както с жегите, така и със захлаждането и преваляванията - кога точно и за колко време.

В края на юли, след кратко захлаждане, през първите два - три дни на август вероятно ще видим нов период на горещо време, а след това е по-сериозно захлаждане, но този танц - горещо - студено - е в сферата на далечната прогноза и вероятно нещата ще се променят. 

“Тоалетната хартия мирише повече на праскова от прасковите на пазара”. И още смях с д-р Ненков

Медиите обичат да пишат за жегите, за горещите вълни, даже им дават имена от гръцката митология, създават определена психоза сред хората, че видите ли, днес по-често, отколкото в миналото, имаме горещо време и то опасно горещо време и това ще се превърне в основна черта на бъдещия климат.

Нищо подобно. При изследване на данните за последните 20 години - от 2000 до 2020 година, за района на София, се вижда ясно, че през първото десетилетие имаме четири години с горещи вълни през юли, през второто десетилетие също четири лета (юли) с горещо време. Няма увеличение на броя на периодите с температури над 33 градуса за района на столицата. А температурният рекорд от 1916 година не подобрен - не са измервани температури над 45 градуса в страната.

Новото нормално: Екстремни жеги, 50 градуса в Европа, САЩ и Китай

Другата любима дъвка на медиите е идеята, че горещите вълни предизвикват много жертви - да, горещините са опасни за възрастните хора, самотно живеещите хора, за хората с хронични заболявания, но статистиката покзава, че в Европа през топлото полугодие имаме 3,5 пъти по-малко смърни случаи свързани с температурите, отколкото през зимата. А общо за планетата, по данни от голямо изследавне, започнало през 2000 година и завършило през 2019 година, разликата е едно към 9,5. 

Виж източника тук:

Забележете - по-студеното време убива много повече хора, отколкото горещото време и в това има голяма логика, тъй като с настъпването на зимата, се увеличават и респираторните заболявания, започват грипните пандемии, те също са свързани с по-ниските температури и зимата. 

Следователно - горещините, които не са необичайни, са всъщност периоди, в които с помощта на технологиите можем да се предпазим от техните най-неприятни ефекти. 

Докато студът отключва процеси, които трудно могат да се контролират.

Радвайте се на истинското лято, бъдете внимателни в горещото време, не палете огън на открито, пийте повече вода, грижете се за малките деца и възрастните си роднини и всичко ще е наред. 

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм