Нобеловата награда за химия за 2024 г. отива при трима учени, работили по структурата на протеина. Авторитетната награда беше присъдена на американците Дейвид Бейкър и Джон Джъмпър и на британеца Демис Хасабис, съобщи Ройтерс.

Бейкър получи признанието „за изчислителен дизайн на протеини“, а Хасабис и Джъмпър „за предсказване на протеиновата структура“, съобщиха от Кралската шведска академия на науките, която връчва приза.

Снимки: Getty Images

Нобеловата награда за химия отиде при учени, разработили структура на протеина (ВИДЕО)

Бейкър е професор във Вашингтонския университет в Сиатъл, докато Хасабис е главен изпълнителен директор на Google DeepMind, изследователският филиал на Google, а Джъмпър е старши научен сътрудник там.

Хасабис и Джъмпър са използвали изкуствен интелект, за да предскажат структурата на почти всички известни протеини. А Бейкър проучил как да усъвършенства създаването на изцяло нови протеини.

Сбъдване на 50-годишна мечта

„Едно от откритията, които се признават тази година, е свързано с изграждането на впечатляващи протеини“, се казва в изявление на академията. „Другото е свързано с осъществяването на една 50-годишна мечта: Предсказване на структурата на протеините от техните аминокиселинни последователности.“

Наградата, която се смята за една от най-престижните в научния свят, е на стойност 11 милиона шведски крони (1,1 милиона долара).

“Проектирането на протеини прави света по-добър”

„Наистина съм развълнуван от всички начини, по които проектирането на протеини прави света по-добър в здравеопазването, медицината и наистина, извън технологиите“, коментира Бейкър на пресконференцията, на която беше обявена наградата. 

През 2003 г. американският учен успя да използва аминокиселини, често описвани като градивните елементи на живота, за да проектира нов протеин, който не прилича на нито един съществуващ. Това отвори вратите за бързо създаване на различни протеини, които да се използват в области като фармацевтиката, ваксините, наноматериалите и дори малките сензори.

„Той разработи изчислителни инструменти, които сега дават възможност на учените да проектират впечатляващи нови протеини с напълно нови форми и функции, откривайки безкрайни възможности за най-големи ползи за човечеството“, заяви Хайнер Линке, председател на Нобеловия комитет по химия, за приноса на Бейкър. 

Изкуствен интелект в науката

През 2020 г. Хасабис и Джампър представиха модел на изкуствен интелект, наречен AlphaFold2. С негова помощ те са успели да предскажат структурата на почти всички 200 милиона белтъци, които изследователите са идентифицирали.

Третата награда, която се връчва всяка година, за химия следва наградите за медицина и физика, обявени по-рано тази седмица.

Нобеловата награда за химия отиде при учени, разработили структура на протеина (ВИДЕО)

Нобеловите награди са учредени със завещанието на изобретателя на динамит и богат бизнесмен Алфред Нобел и се присъждат на „онези, които през предходната година са донесли най-голяма полза на човечеството“.

Как Нобел стимулира науката

За първи път те са връчени през 1901 г., 15 години след смъртта на Нобел, и се присъждат за постижения в областта на медицината, физиката, химията, литературата и мира. Получателите във всяка категория си поделят сумата на наградата, която е коригирана през годините.

Наградата за икономика е по-късно добавена след финансиране на Шведската централна банка.

дарик

Химията, близка до сърцето на Алфред Нобел и най-приложимата дисциплина в работата му като изобретател, може би не винаги е най-популярната сред наградите. Сред предишните ѝ носители са научни величия като пионерите на радиоактивността Ърнест Ръдърфорд и Мария Кюри.

Миналогодишната награда за химия бе присъдена на Мунги Бавенди, Луис Брус и Алексей Екимов за откриването на малки клъстери от атоми, известни като квантови точки, които днес се използват широко за създаване на цветове в плоски екрани, лампи със светодиоди и устройства, които помагат на хирурзите да виждат кръвоносните съдове в туморите.

Наред с паричната награда победителите ще получат и медал от шведския крал на 10 декември, след което ще се състои пищен прием в общинската администрация на Стокхолм.

Нобеловата награда за химия отиде при учени, разработили структура на протеина (ВИДЕО)