Нобеловата награда за физика за 2024 г. беше връчена на двама учени за работатата им върху изкуствените невронни мрежи. Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън ще си поделят сумата от 1,1 млн. щатски долара.

Изкуствената невронна мрежа е проектирана да имитира мозъка. Вдъхновени от биологичните неврони в мозъка, изкуствените невронни мрежи представляват големи колекции от „неврони“ или възли, свързани със „синапси“.

„Двамата тазгодишни Нобелови лауреати по физика са използвали инструменти от физиката, за да разработят методи, които са в основата на днешното мощно машинно обучение“, заявиха от Кралската шведска академия на науките.

„Машинното обучение, базирано на изкуствени невронни мрежи, в момента прави революция в науката, инженерството и ежедневието.“

Джон Хопфийлд е професор в Принстънския университет и е създал асоциативна памет, която може да съхранява и реконструира изображения и други видове модели в данните, заявиха от академията.

Джефри Хинтън работи като професор в Университета в Торонто. Изобретил е метод, който може самостоятелно да открива свойства в данните и да изпълнява задачи като идентифициране на конкретни елементи в снимки.

Хинтън напусна компанията Google през 2023 г. и заяви, че го е направил, за да говори свободно за опасностите, които крие технологията, след като е осъзнал, че компютрите могат да станат по-умни от хората много по-рано, отколкото той и други експерти са очаквали.

Макар че машинното обучение има огромни ползи, бързото му развитие породи и опасения за нашето бъдеще“, заяви Елън Мунс, председател на Нобеловия комитет по физика.

В понеделник беше връчен призът за медицина, а Нобеловата седмица продължава с тези за химия, литература, мир и икономика.

дарик