Много е изненадващо това гласуване на “Продължаваме промяната“, ГЕРБ и “Демократична България“ да не се излъчва директно по БНТ и БНР, защото това са партии, които настояват бързо, сега и без да чакаме оценката на БНБ, да пристъпим към плана за изпълнение за присъединяване на България в Еврозоната през 2024 г., заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Тя коментира как „Продължаваме промяната“ в предишното правителство са предложили сериозна сума за информационна кампания, за да стигне до хората истината, за плюсовете и минусите от присъединяването на страната в еврозоната, а днес са гласували "против" хората да чуят от най-същественото място – Народното събрание истината.“

Коментари за военна помощ за Украйна: Партиите отговориха на думите на Радев

„ И предишното правителство възлагахме БНБ да направи оценка на рискове като независим орган. Съгласно закона, никой няма право да въздейства на БНБ, да дава указания или мнения: “При упражняване на правомощията и изпълнение на задълженията си по този закон, БНБ, управителят, членовете на Управителния съвет са независими и нямат право да искат или да приемат указания от институции, органи, служби, агенции на Европейския съюз, от Министерския съвет или от правителствата на други държави-членки на ЕС, както и от други органи и институции“, каза от трибуната лидерът на БСП.

Поискахме това изслушване, защото въпросът за влизането на България в Еврозоната е изключително важен и актуален и защото има много голяма поляризация в обществото. Включително и сред нас има партии, които искат сега и веднага да задействаме всички механизми, за да може това да се случи в началото на 2024 г. Има и други партии, които предлагат да не влизаме изобщо. Това са двете крайности и ние искаме тук, обективно и професионално, чрез доклада на БНБ, да отсеем обективното от субективните ни политически и идеологически оценки и да мислим единствено за интересите на България и на българския народ“, заяви още Нинова.

Спорове в парламента заради законопроектите по Плана за възстановяване

„Има обективни неща, които не можем да заобиколим – още с присъединяването на България в ЕС ние сме приели, че като членове ще имаме еврото като валута. Второ – всяка държава решава кога да стане това и трето – трябва да отговаряме на определени изисквания, за да бъдем приети в Еврозоната. Според тези изисквания в момента ние не можем да влезем в Еврозоната, най-вече заради високата инфлация, изискванията за дефицит – обективни макроикономически показатели“, продължи тя.

„Защо няма доклад, уважаеми членове на Управителния съвет на БНБ? В него трябваше да има две части – мнението на БНБ и мнението на Министерство на финансите. Кой не си е свършил работата и имате ли доклад? Бихте ли го предоставили на Народното събрание, тоест на онзи орган от парламентарната република, който е най-важен и който в крайна сметка трябва да вземе решението дали да пристъпим към присъединяване в началото на 2024 г. или да го отложим?“, попита Нинова.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм