След Вилнюс новините за Украйна са: категорична подкрепа, но не и за светкавично присъединяване към Алианса, плюс създаване на специален съвет НАТО-Украйна. За България те са: потенциално увеличаване на бойната група на НАТО у нас до бригада до 5000 души, което е над 5 пъти повече от сегашния й размер. Това обаче, както уточниха министърът на отбраната и началникът на отбраната - ако се налага.
Денков: Вторият военен пакет за Украйна вече е в подготовка
Темата коментираха политологъг и журналист Евгений Кръстев и журналистът Николай Крастев в предаването "Кой говори" по Дарик радио.
"На срещата се показа, че западните съюзници са активни партньори, които гледат стратегиечски напред във времето и макар и срещата да започна с известно разочарование, мисля, че то беше премахнато от нашите украински партньори, които е логично да очакват повече от нас и НАТО, когато защитават своята страна от руската инвазия. Голямата новина е създаването на този комитет между Украйна и НАТО. За първи път се дава такъв голям достъп до сериозен набор от информация и въоръжение - то ще бъде засилено и по-високо технологично, което ще даде преимущество на украинските власти да възвърнат териториите си в Източна Украйна. За мен е много сериозно послание създаването на този комитет. Това дава възможност оттук нататък да се развиват на по-високо равнище отношенията между Брюксел и Киев", заяви Николай Кръстев.
Матю Милър: Влизането на Украйна в НАТО в момента би означавало война между САЩ и Русия
"Важно е да се отбележи, че всичко, което видяхме да се случва на срещата, е надграждане. Важно също така е да се отблежи, че този въпрос, който е свързан със силите за бързо реагиране на НАТО, които само допреди година бяха 40 000 на брой, също преди година в Мадрид бе взето решение за тяхното огромно увеличаване на 300 000 и това беше потвърдено на срещата във Вилнюс. Това е формирование, което винаги се намира в повишена бойна готовност и винаги е способно да реагира. Интересен ще бъде и въпросът относно това, че в България също има многофункционално формирование с рамкова държава Италия. Това също е една новина, която излезе от срещата, тя бе коментирана и от премиера, но кога ще се случи това - тази бойна група да се трансформира в бригада, все още не е ясно. Разликата е в численността на военнослужещите, които участват в нея. Страната домакин е България. В случай че се тръгне в тази посока, би могъл да се увеличи броят на военнослужишите от т. нар. подкрепящи държави", обясни Евгений Кръстев.
"През последните 10 години руската страна използва тролове за дезинформация и в мирно време. В България до момента няма чак такова звено. Откакто това правителство пое управлението, министър Тагарев има амбицията да преодолее този недостатък. Надявам се тези усилия да дадат резултат", заяви журналистът.
"Това, което чувам като обратна връзка за България, за съжаление, не е най-доброто. Действията на кабинета са похвални, защото това е поведението, което трябва да бъде следвано - да се защитава жертвата в една война, но това което аз чувам не е много добро. Основната новина в световните медии по време на посещението на Зеленски в България, всъщност бе разговорът с Радев. Само тази среща бе отразена, защото тя показа разлома, който съществува в българското общество. Това само показа, че България има още какво да направи в тази посока, за да изгради своята ясна и категорична позиция. Правителството за един месец направи повече, отколкото служебните на 6, 7 месеца. Трябва да бъде изградена агенция за дезинформацията. Трябва да има по-ясни институционални действия, които да дават отражение в обществото. Трудно е да се чуват западните аргументи в България, битката в социалните мрежи вече сме я изгубили. Западните аргументи са всъщност и българските аргументи", категоричен е Николай Кръстев.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts