На 17 октомври ще настъпи най-голямото пълнолуние за годината, известно като "Ловджийска суперлуна". Това е третата от четирите суперлуни, които можем да наблюдаваме през 2024 година, а характерното за октомврийската суперлуна е, че тя ще се доближи максимално до Земята. Според данни от НАСА, Ловджийската суперлуна ще бъде на разстояние около 357,364 километра от нас, което ще я направи още по-голяма и по-ярка в сравнение с луните през август и септември, пише Ен Би Си.
Произход на името „Ловджийска луна“
Името „Ловджийска луна“ произлиза от традициите на коренното население на Южна Америка, което е вярвало, че това е периодът, когато елените наддават тегло след падането на листата. Именно тогава е започвал сезонът на лова, а ловците са използвали ярката лунна светлина, за да видят дивеча по-лесно. В Европа "Ловджийската луна" също е била използвана от ловците за подготовка на провизии за зимата, маркирайки началото на есенния сезон.
Какво да очакваме при наблюдение на луната?
За да се насладите на величествения вид на "Ловджийската суперлуна", най-добре е да я наблюдавате при залез слънце. Тогава, близо до хоризонта, тя придобива оранжево-червен оттенък, предизвикан от взаимодействието на лунната светлина с атмосферата.
Какви луни ни очакват след това?
Ако пропуснете октомврийската суперлуна, не се притеснявайте! Следващото впечатляващо пълнолуние, наречено "Боброва луна", ще се състои в средата на ноември. Последното пълнолуние за 2024 година, известно като "Студена луна", ще настъпи на 15 декември.
Какво е "Суперлуна"?
Суперлуна е термин, използван за описание на явление, при което пълната луна е най-близо до Земята в своята орбита (перигей). В Европа тази луна е била наричана и „Луна на миграцията“ или „Луна на падналите листа“, отбелязвайки края на жътвата и началото на студените есенни нощи.
Още по темата
- „От Космоса до Земята: За глобалните предизвикателства и ролята на науката и ИИ“
- Слънцето е достигнало своя максимум: Очакват ни повече магнитни бури и полярни сияния
- С новa надеждa за медали: Боряна Калейн, Карлос Насар и Магомед Рамазанов влизат в битка за отличията
- В плен на Космоса: От тестови полет за 8 дни до експедиция за 8 месеца