Екип от международни изследователи откри първите преки доказателства, че най-дълбоката известна яма на Луната е свързана с пещера, която би могла да осигури подслон на астронавтите, предаде CNN.

Учените отдавна предполагаха, че съществуват лунни пещери - подземни проходи, образувани в резултат на вулканични процеси, които са свързани с ямите, покриващи лунната повърхност. 

Идентифицирането на области на Луната, които могат да предпазят хората и роботите изследователи от суровата лунна среда - включително мощна радиация и екстремни температури - може да бъде от решаващо значение за бъдещите космически изследвания, тъй като държави като САЩ и Китай се надпреварват да установят дългосрочно човешко присъствие на най-близкия естествен спътник на Земята.

За да открие пещерата, екипът проучва архивни радарни измервания на яма, открита в рамките на обширна равнина, наречена Mare Tranquillitatis или Море на спокойствието, където през 1969 г. кацна мисията „Аполо 11“ или първите човешки следи на Луната. 

Новооткритата пещера, с размери най-малко 45 метра  ширина и между 30 и 80 метра дължина, може да е само началната част на по-дълга тръбна кухина, образувана от лавата - и вероятно има още пещери, които предстои да бъдат открити, казват изследователите.

„Лунните пещери дълго време оставаха загадка. Учените предполагат съществуването им от повече от 50 години. Затова беше изненадващо, че най-накрая успяхме да докажем съществуването на подземен канал“, казва в имейл съавторът на изследването Леонардо Карер.

Бъдещите изследвания и проучвания на лунните пещери биха могли също така да дадат нов поглед върху еволюцията на Луната и лунния вулканизъм, отбелязват авторите в изследването.