“Всяка година акцентираме, че всеки може да номинира. За нас е изключително важно това, защото събитията, които се случват в центъра на София пред Народния театър всички ги виждаме, но много често в по-малки населени места има по-малки инициативи, които са абсолютно жизнено важни и променящи средата в своята малка общност. Но ние оттук не знаем за тях. Няма такъв отзвук”.
Това коментира Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет в предаването “Без претенции” по Дарик относно номинациите за годишните правозащитни награди „Човек на годината“. Тя уточни, че всяка година раздават между 10 и 12 награди като има една голяма, една подгласна и специални награди за различни категории.
“Като организатори ние се опитваме да зададем темата на годината, но това се случва по свой собствен ход. Например тази година, когато започвахме организацията на кампанията, си мислихме за тежката атака, на която бяха подложени ЛГБТ хората, за приетите промените в Закона за предучилищното и училищното образование, които стигматизираха една много голяма група, сред която със сигурност има учители ученици, които са пряко засегнати”, обясни тя.
Цекулова посочи, че тази година за първи път има отчетливо присъствие на влогъри и ютубъри в номинациите за “Човек на годината”.
Чуйте и вижте целия разговор в прикачените звукови файлове.