Лятото е време за слънце и ваканции, но и за повишен риск от горски пожари. Стряскащата статистика показва, че над 90% от пожарите в България са резултат от човешка дейност – било то умишлено или поради небрежност. Това казаха в ефира на Дарик радио Владимир Иванов и Добромир Добринов от WWF – Фонда за дивата природа.
„Вече сме в пика на пожароопасния сезон и за съжаление стотици пожари горят в различни части на страната,“ предупреди Иванов. По думите му най-засегнати са планинските райони в южна България, както и земеделски земи, откъдето често тръгват огнените стихии. Само за последните дни в Бургаско са пострадали около 25 къщи.

Човешкият фактор е основен виновник
„Над 80% от пожарите започват от земеделски територии – често заради незаконни практики като палене на стърнища,“ обясни експертът. Той призова за по-строг контрол от страна на общините и за сериозно отношение от гражданите.
От WWF подчертаха, че сигнализирането на телефон 112 при забелязан пожар е първата стъпка към ограничаване на щетите. Освен това е необходимо изграждането на системи за ранно предупреждение и наблюдение, които да покриват и земеделските земи, а не само горите.
Щетите – много повече от изгоряла дървесина
Пожарите нанасят щети не само на горите, но и на биоразнообразието. „Преките загуби от инфраструктура и дървесина за последните 15 години се изчисляват на около 30 млн. лева, но това е само върхът на айсберга. Няма систематична оценка за екосистемните щети и за загубата на животински видове,“ посочи Добринов.
Възстановяването на една гора след голям пожар може да отнеме десетилетия. Ако естественият процес на възобновяване не започне в рамките на 3 години, се прибягва до изкуствено залесяване – скъпа и трудоемка процедура. „За да достигне една гора предишната си стойност за биоразнообразието, са нужни около 100 години,“ каза още експертът.

WWF с кампания в подкрепа на доброволците
Владимир Иванов разказа за новата благотворителна кампания на WWF, която цели да подпомогне доброволците, помагащи в борбата с пожарите. „Един доброволец се нуждае от екипировка за над 1000 лева, за да бъде ефективен и да гарантира собствената си безопасност,“ обясни той. Част от средствата ще бъдат насочени и към Спасителния център на „Зелени Балкани“, който се грижи за пострадали диви животни.
„Живеем в променени времена, в които всеки от нас носи отговорност да не допуска причиняване на пожари. Не можем да разчитаме само на държавата – нужни са усилия от всички,“ подчерта Добринов.
Гледайте цялото интервю в прикаченото видео.
Още по темата
- Желязков ще се запознае с готовността на Въоръжените сили за реакция при пожари
- Желязков: България ще разработи нов Национален план за отбрана след срещата на върха на НАТО в Хага
- Трети ден продължава борбата с огъня в Рила
- Световните ни шампионки по волейбол за девойки до 19 години се завърнаха в родината