Метеорен дъжд наблюдаваме тези дни. Явлението се нарича „Персеиди“, а пикът му ще е в нощта на 12 срещу 13 август и най-вече на 13-ти рано сутринта между 3 и 5 часа. При ясно време метеорният поток може да се наблюдава с просто око на североизток от всички части на България, но най-добре е мястото да е тъмно извън големите градове. Дъждът е метеорен, а не метеоритен и опасност за Земята няма, уточниха от БАН.
Персеидите са остатъци от преминаваща край Слънцето комета, която се нарича Суифт-Тътъл. Минавайки край него тя губи средно между 10 и 15 см от повърхността си. От нея се отделят малки частици с размера на грахови или оризови зърна, обясни д-р Никола Петров от обсерваторията „Рожен“ към Института по астрономия към БАН.
Става дума за метеорен поток, подчерта той. Метеорният и метеоритният са две различни понятия. Метеорите изгарят напълно в земната атмосфера, докато метеоритите са каменни образувания колкото яйце или по-големи. Те не изгарят напълно и падат върху земната повърхност.
Силна магнитна буря удря Земята
Явлението „Персеиди“ може да се наблюдава по-добре с просто око, отколкото с технически средства, посочи д-р Никола Петров и обясни защо
Астрономическото явление може да се наблюдава до края на август, но пикът му ще е на 13 август между 3 и 5 часа, когато можем да видим от порядъка на 20-30, до 50 падащи звезди.
Стажант-репортер Лора-Мария Бойчева
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts