През седмицата от 10 до 15 юли слънчевата активност беше сравнително слаба. Прогнозата за геомагнитни бури на 12 и 13 юли беше коригирана и тогава имаше само смущения в земната магнитосфера, информира bTV.

Но на 14-15 юли астрономи по целия свят наблюдаваха и заснеха изригване на тъмна плазма от Южното полукълбо на Слънцето.

“Организмът става микровълнова фурна”. Какво е топлинен удар и защо е толкова опасен

Астрофизиците прогнозират, че това явление ще провокира слаба геомагнитна буря на 18 юли. А утре и в сряда предстоят по-слаби смущения в магнитосферата на Земята.

На 18 юли се очаква влиянието на слънчевия вятър да бъде в рамките на няколко часа – от 6 до около 16 часа българско време. Възможно е по-чувствителните или хронично болните да изпитат дискомфорт заради това явление.

Магнитна буря удря земята. Можем ли да се предпазим?

Днешната снимка на Слънцето от космическата сонда SDO на НАСА също показва региона в Южната част на Слънцето, от който беше наблюдавано изригването на тъмна плазма.

Слънчевите петна са сравнително по-малко и се намират в Югозападните, Югоизточните и Североизточните части на нашата звезда. Възможно е до края на седмицата те да са предпоставка за евентуални изригвания.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм