Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество се разделя на две, реши Народното събрание на първо четене. Промените предвиждат едната комисия да се занимава само с отнемане на незаконно придобито имущество, а другата с разследване на корупционни престъпления и тяхната превенция. Комисията за противодействие на корупцията ще се състои от 7 членове, 6 избрани от парламента и 1 от президента. Те ще бъдат със 7 годишен мандат. 

КПКОНПИ загуби дело за 1,7 млн. лв. срещу бивш ректор

Депутатите разгледаха три законопроекта за промени в КПКОНПИ и отхвърлиха предложенията на служебния кабинет и Продължаваме промяната-Демократична България. Одобрен на първо четене е единствено законопроектът на ГЕРБ-СДС. Той предвижда разделяне на комисията на две – Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество, обясни Рая Назарян от ГЕРБ-СДС

От Продължаваме промяната-Демократична България коментираха, че членовете на Комисията за противодействие на корупцията трябва да се избират изцяло от Народното събрание.

Продават централата на КТБ

Тошко Йорданов от Има такъв народ коментира, че стремежът на този закон е управляващото мнозинство да си има бухалка

Реформите в комисията за борба с корупцията по висшите етажи са от задължителните промени, които трябва да се направят във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. 

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм