
Предвиждат се промени, свързани с персонала в детските ясли, насочени към това там да има повече специалисти в областта на педагогиката и психологията, съобщиха от МОН. Това ще стане, като се върви в две насоки. Едната е чрез допълнителна квалификация на медицинските сестри, които сега работят там, така че те да станат специалисти по ранно детско развитие, а другата – чрез привличането на педагози и на други специалисти от образователните институции, обучени за работа с малки деца.
Това ще осигури приемственост между яслата и детската градина, поясниха от МОН, като подчертаха, че няма да застраши сега работещите в яслите. Какви промени предвижда просветното ведомство в средните и висшите училища обобщава Мариана Корчакова в аудио файла.

Подготвени са предложения за промени в учебните програми от първи до десети клас, насочени към олекотяването им по отношение на тяхната фактологическа сложност, съобщи министърът на образованието Галин Цоков. Предвижда се през 2024 година да се направи промяна в стандарта за учебния план, отнасяща се до избираемите дисциплини, където всяко училище може да въвежда свои учебни предмети, каза още той.
По думите му МОН има идея и за въвеждането на входни равнища за учениците, започващи девети клас. Галин Цоков съобщи и че се работи по промяна в Закона за висшето образование, която да даде възможност за тригодишни бакалавърски програми.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts