Русия е една от държавите, които имат интерес да поддържат конфликтите в региона, за да може по-лесно да упражнява влияние. В този смисъл последната ескалация между България и Северна Македония ще бъде добре дошла за много трети страни, които ще видят шанс тук да бъде поддържан един перманентен конфликт, подчерта министърът на външните работи на РС Македония Буяр Османи, съобщават от БГНЕС.
Три македонски театъра отмениха българската постановка „Вражалец“
В интервю за Радио Свободна Европа той призна, че няма директна информация, че руското разузнаване „подкопава” българо-македонските отношения.
„Нямам такава пряка информация, но трети сили имат интерес да поддържат живи конфликтите в този регион, някога замразени, с цел да оказват по-лесно влияние в нашия регион – това вече е познато от историята и това влияние сме го виждали с различен интензитет в различни периоди не само между България и Северна Македония, но и изобщо на Западните Балкани. Вероятно последната ескалация ще бъде добре дошла за много трети страни, които ще видят в нея шанс за поддържане на един перманентен конфликт. Дали това е в наш интерес? Не съм съгласен”, заяви Османи.
Отношенията ни с РСМ - основна тема по време на мандата на Николай Милков
Той отказа да коментира причините, поради които българският посланик в страната беше изтеглен за консултации в България.
„Ако това е свързано с инцидента в Охрид, бих го оценил като диспропорционална реакция, тъй като това на първо място е отделен инцидент, за който държавата предприе всички възможни мерки. Нападателите бяха идентифицирани веднага, единият е в ареста, президентът, премиерът и министърът на външните работи го осъдиха веднага. Аз отидох в София, изразихме онова, което държавата трябва да покаже спрямо наш гражданин, така че наистина не виждам връзка между този случай и реакцията”, подчерта външният министър.
Вигенин по Дарик: Трябва да сме остри към РСМ, не може да им се размине отново
Според него от отделен инцидент не може да се правят генерални изводи и заключения за това как държавата се отнася към общностите.
„Република България влиза в изборен процес. Те имат избори на 2 април, а вече две години няма редовно правителство и това е един утежняващ фактор. Обикновено изборите усложняват чувствителните въпроси и не дават възможност за дипломация, за да си свършат както трябва работата тези, които трябва да поддържат комуникация. За съжаление, у нас също има политиканстване в тази посока, затова коментирах, че е открит сезонът на провокаторите, насилниците и политическите печалбари и сега всеки действа. Но ние трябва да прекратим този цикъл на взаимно влошаване на отношенията и да върнем положителния дневен ред”, каза Османи.
Радев: Случаят с Пендиков е израз на десетилетна политика на омраза към българите
С последните събития и с искането на българския евродепутат Ангел Джамбаски да му бъде забранено да влиза в страната на 4 февруари - рождения ден на Гоце Делчев, заради възможни провокации, нашето общество само му дава шанс утре да бъде избран за евродепутат.
„Българското общество го отхвърли на последните избори, не допуснаха партията им да влезе в българския парламент. За съжаление, смятам, че нашето общество току-що осигури на Джамбазки още един мандат в Европейския парламент, създавайки политическа звезда от тотален маргинал в българското политическо общество, подчерта външният министър Буяр Османи.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Окръжна прокуратура – Враца предаде на съд водач на ТИР, обвинен за пътнотранспортно произшествие със загинал
- “Новините, обяснени”: Интересуват ли се световните лидери от България?
- В отворено писмо от таксиметровия бранш предупреждават за национален протест на 20 ноември
- Българката, издирвана след наводненията в Испания, е открита мъртва