Да не се правят компромиси с недобре подготвени студенти, които учат за учители - за това призова министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев на среща с ректорите на висшите училища. „Това е ключово не само за качеството на средното образование, но и за висшето“, изтъкна министърът.
Той представи пред тях част от приоритетите в сектора и заяви готовност за диалог по всички въпроси с висшите училища. „Системата на висшето образование е една от най-реформираните и това се оценява, както с вътрешни, така и с външни инструменти“, посочи Вълчев. По думите му МОН ще продължи да насърчава научноизследователската дейност, а образованието ще остане приоритет за правителството въпреки сложната бюджетна ситуация.

На срещата бяха обсъдени мерки за облекчаване на процедурите за привличане на чуждестранни студенти, както и продължаването на програмите за ремонт на общежития. Вълчев посочи, че МОН не планира целенасочена политика за намаляване на срока на бакалавърските програми от 4 на 3 години, но висшите училища могат да направят такава промяна по определени специалности, ако я считат за целесъобразна, пише NOVA.
Още по темата
- „Светилник 2025–2026: Че какво без песен е светът"– празник на музиката и детските мечти озари Народния театър
- Тази вечер във Враца концерт със студенти на Марио Хосен и Симфониета Враца
- Какви ще са таксите за студенти и докторанти за 2026/2027 година?
- Петима учители от Враца са отличени в конкурса на името на Димитър Кр. Димитров – Мастера