Македонският премиер Християн Мицкоски очаква с новото правителство в България да се намери решение за деблокиране на европейския път на Република Северна Македония (РСМ), предаде БГНЕС. Според политика няма как в страната ни да има редовен кабинет без участието на ГЕРБ-СДС и “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ). 

„В българския парламент ще има много интересна мозайка. В новото правителство очаквам най-малко трима партньори. Ще видим как ще се развиват нещата”, каза той. 

Мицкоски вече е заявявал, че е готов да преговаря със страната ни след изборите, когато България би следвало да има редовно правителство. Целта - да бъде вдигната “десетилетната блокада” на София за присъединяването на Скопие към Европейския съюз (ЕС).

Позицията на страната ни, поддържана и от служебни и от редовни кабинети, е в Конституцията на западната ни съседка да бъдат вписани и българите като малцинство. Нещо, което РСМ отказва да направи.

Дарик

Още през юни служебният премиер Димитър Главчев поясни, че приемането и непосредствено влизане в сила на конституционни промени, с които българите да бъдат вписани наравно с останалите части от народи във всички съответни разпоредби на Конституцията на страната, е незаобиколимо предварително условие за по-нататъшния напредък в евроинтеграционния процес на Скопие.

По-рано този месец македонският премиер пък уточни, че страната му би променила основния закон, след като българският парламент ратифицира договора за присъединяване на страната към ЕС.

През септември напрежението по оста София-Скопие нарасна.  Тогава северномакедонският вицепремиер Александър Николоски определи българите като „мизерници“ по повод скандала с липсващото македонско знаме по време на посещението на президента на РСМ Гордана Силяновска-Давкова при президента Румен Радев през есента. 

Това обедини родните политици в реакциите им. Българските парламентарни сили се възмутиха от поведението на държавника от югозападната ни съседка, а някои  настояха властите ни да не разговарят със северномакедонските докато местният вицепремиер Николоски не подаде оставка.