Македонският премиер Християн Мицкоски се чувствал объркан от посланията, идващи от България. Изявлението си е направил пред “Сител”, предаде БГНЕС.
“Чуваме объркващ тон и изявления от София. Надявам се, че след като обществото се консолидира след изборите, ще имаме по-ясна картина и ще получим окончателни послания. Ние казваме, че когато българският парламент ратифицира договора за присъединяване на страната към ЕС, тогава ще влязат в сила промените в конституцията. Нека направим още един шедьовър”, коментира македонският премиер.
Позицията на страната ни, поддържана и от служебни и от редовни кабинети, е в Конституцията на западната ни съседка да бъдат вписани и българите. Нещо, което РСМ отказва да направи.
Мицкоски се похвали, че “голяма част от европейските и световните дипломати гледат съпричастно” на позициите на РСМ, свързани с “едно възможно решение, което предлагаме и за което говорим през изминалия период”. После подчерта, че на РСМ се гледа като на партньор, а не като “нещо, което трябва да бъде подкупено”.
“Възвърнахме доверието и достойнството на международната сцена. Очаквам тази тема да приключи в следващия период, за да можем да отблокираме процеса и да започнем преговори”, обяви Християн Мицкоски.
Мицкоски се закани РСМ да не строи Коридор 8, докато България не си свърши работата
Той беше категоричен, че РСМ няма да строи третия участък от жп линията от Коридор 8. Изявлението му е в разрез със съобщеното на 16 октомври от Европейската комисия, че България и Северна Македония са потвърдили ангажимента си да продължат изграждането на железопътен Коридор 8.
“Няма да строим (третия участък от жп линията от Коридор 8 - бел. ред.), докато българите не завършат своя тунел, т.е. тяхната половина и онези километри, които липсват до връзката с националната железница на България. Докато не бъдат изпълнени задълженията от другата страна на границата, е безсмислено да се харчат половин милиард евро за нещо, което няма да функционира”, каза Мицкоски.
После калкулира, че бюджетът за реализацията на този проект е 550 млн. евро, от които 350 млн. са заем, а 200 млн. са безвъзмездна финансова помощ.
“Ние трябва да върнем 350 милиона. Изпълнителят има право на неустойки и искове. Скромният ми инженерен опит казва, че ще са необходими поне още 200 милиона. Така че от тези 350 ще стигнем до половин милиард, които ще трябва да платим. И да, 200 милиона евро са грант и ще бъдат платени от европейските данъкоплатци. Това е вярно, но ние влизаме с 500 милиона“, обясни северно-македонският премиер.
Запитан защо е уверен, че България няма да строи тунела, той каза: “подобен пример е граничният пункт Клепало, който у нас е готов, а в България не е насипан дори кубик пясък”.
След това се зарече:
„Смятаме, че докато този проект не придобие завършен вид, ще бъде безмислено трошенето на народни пари“.