Международния ден на лешояда отбелязва с 3-дневен фестивал в Маджарово от 6 до 8 септември Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Програмата, която стартира снощи, включва наблюдение на птици, изложби, концерти и игри за деца и възрастни.
Източните Родопи е регионът с най-голямата популация на защитените от закона птици. През август екип на БДЗП маркира с GPS предаватели двете малки на небезизвестната двойка египетски лешояди Изи и Лъки. Младите лешояди получиха имената Лизи и Изабела. По този начин за първи път в света се прави проследяване на цяло семейство от световно застрашения вид, коментират от дружеството. И припомнят, че Изи е първият египетски лешояд, отгледан на затворено и освободен в България, който успешно се размножава в дивата природа. Нейният партньор Лъки също е маркиран с GPS предавател. Те сформираха двойка преди 2 години и заеха гнездова територия в Източни Родопи, като тази година младата двойка успешно отгледа две малки, готови да направят първия си полет в дивата природа, разказват от екипа.
В края на август още шест черни лешояди, транспортирани от Испания, пристигнаха в Източните Родопи. През 2022 г. се постави началото на завръщането на вида в района. В момента на свобода в Родопите са общо 16 птици. Новата група ще се присъедини през пролетта на 2025 г. към вече освободените през изминалите две години, като целта е да се сформира колония в България, разказват от БДЗП.
Черният лешояд е една от най-редките птици на Балканите. В България видът е бил широко разпространен в миналото, но преди около 25 години изчезва, като гнездящ. През 80-те години в Източните Родопи има данни за няколко двойки, като последната постоянно гнездяща, е документирана край язовир Студен кладенец през 1993 година по данни на БДЗП.
БДЗП стартира и нов LIFE проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“ с 5-годишен срок и в партньорство с фондация „По-диви Родопи“.
Програмата на фестивала започна снощи на площада пред НЧ „Н.Й. Вапцаров 1961 г.“ в Маджарово с концерт на група „ЗоР МаЖор“ и оркестър „Карандила“.
През целия ден днес тя продължава в Природозащитния център „Източни Родопи“:
9.00ч. до 10.30ч.- Сутрешно наблюдение на птици
10.30ч. – 12.00ч.- Игра за деца „Еко-приключенци търсят лешояди“
12.00ч. -13.00ч.- „Заветът на Чародея“ – интерактивно театрално-приказно приключение
15.00ч. – 17.00ч. Игра за деца „Еко-приключенци търсят лешояди“
17.00ч.– 17.30ч.- Презентации с кратко представяне на лешоядите и проекта LIFE Rhodope vultures”
17.30ч. – 18.00ч. Диво кино: Премиера на Филма „Кръговрата на живота в Родопите“
През целия ден е осигурена възможност за снимки с фото-капани „Диво селфи“, мемори игри, оцветяване и пъзели за децата, както и възможност да разгледат обновената фотоизложба „По-дивите чудеса на Родопите“.
Финалът на фестивалната програма е утре- 8 септември, в Природозащитен център „Източни Родопи“ също със сутрешно наблюдение на птици от 9 до 11ч.
Екипът на БДЗП участва и във фестивала „На хармана“ в Харманли, където представя работата си с малките бизнеси, които подкрепят каузата и представят предстоящия на 19 октомври в Тополовград Фестивал на царския орел.
Още по темата
- Врачанският театър с „Добре дошли в България 2“ на Балканския театрален фестивал в Благоевград
- Мариян Събев, ЦИД: Русифицирането е част от имперската стратегия на собственика на Кремъл
- За голямата литература в киното и звездното жури на фестивала „Синелибри“
- Първи фестивал „Здравей, здраве“ в Хасково