Затягането на изискванията за отпускане на ипотечни кредити, които БНБ въвежда от 1 октомври ще имат ефект, но няма да доведат до шокови промени, каза в ефира на Дарик финансистът Левон Хампарцумян.
Припомняме, че преди дни гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев излезе с разяснения на новите мерки, насочени към ипотечните кредити, които институцията обяви. Радев заяви, че те имат за цел не да създават стагнация, а да „овладяват експанзията“ в сектора.
Според Левон Хампарцумян мерките на централната банка са относително меки и близки до параметрите, по които и в момента се отпускат кредити. Той допълни, че в обозримо бъдеще може да се очаква леко повишаване на лихвите по ипотечните кредити.
“Тези мерки са много близко до консервативните критерии, които някой банки прилагат към клиентите си. До голяма степен, ако трябва да обобщя, това е някаква някакъв вид защита на клиентите от самите себе си, да не да не вземат кредит на ръба на възможностите си и после при някакво влошаване на или на тяхната ситуация с доходите, или повишаване на лихвите, да бъдат в невъзможност да си плащат вноски”, обясни Хампарцумян.
По думите му новата регулация е по-скоро едно превантивно действие на БНБ. На въпроса ще окажат ли мерките значителен ефект върху отпускането на кредити, финансистът коментира, че е субективно.
“В някои очи и половин процент може да е значителен, в други и 5% ще бъде малко. Така че ще има ефект, но няма да бъде шоков, защото мерките са относително меки”.
Според Хампарцумян лихвите по ипотечните кредити леко ще се повишат в обозримо бъдеще, но няма да е драстично, тъй като по думите му “няма банка, която да иска да си убие клиента, който всъщност е източник на доходи”.
Чуйте още от разговора в прикачения файл.