60-70% от българската икономика е в частни ръце. Не всички фирми са усвоители на проекти. Те много бързо се пренастройват и успяват да си намерят пътя в новите вериги за производство и доставка и това създава базата, на която икономиката на България се държи. Казвам “държи”, защото тя може да бъде много по-добра, ако процесите и процедурите в държавата са подредени.
Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик финансистът Левон Хампарцумян. Той обясни, че когато институциите и процесите в тях са разбити моментално институционалните взаимоотношения се заместват с мрежи на персонални отношения - зависимости.
“И когато вместо да си търсиш правата по институциите е по-важно да знаеш номера на кварталния мафиот, който ще раздаде справедливост, за какво ни е правителство?”, попита той.
Хампарцумян отбеляза, че в тези “мрежи за влияние” и познаства решенията са бързи и ефективни, а наказанията - простички.
“Ние имаме персонални мрежи, които са доста ефективни, но много далеч от една добре структурирана държава. Ние не сме пропаднала държава, но сме се запътили”, смята той.
Относно политическа ситуация в страната, финансистът коментира:
“Наблюдаваме някаква комбинация от арогантност и неспособност да се води диалог. Аз мисля, че отиваме към нови избори. Въпросът е дали ще се събере критична маса от хора, които искат промяна и биха подкрепили такава”, каза още той.
Чуйте и вижте целия разговор в прикачения видео файл.
Още по темата
- Президентът за войната в Украйна: Дипломацията трябва да върви преди бомбите и ракетите
- Иван Костов идва в Пловдив с третата си книга „Свидетелства за прехода: 2000-2009“
- Нататлия Киселова: Пеевски иска да повиши влиянието си в политиката
- Надежда Йорданова: Офертата на ГЕРБ Атанасов да е председател на НС и Борисов премиер е политическа интрига