
Знам, че борейки се за по-добри постижения, ние се ангажираме да работим заедно за преодоляване на трудностите. Това каза в началото на речта си по време на откриването на срещата на "Три морета" в София директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
Тя коментира три основни акцента - икономическата прогноза за региона, ролята на инициативата "Три морета" и как МВФ може да помогне на тази инициатива.
Най-накрая се вижда светлина в тунела - това се дължи на смелостта на политиките в региона и светлината е по-силна за страните, участваща в инициативата "Три морета", подчерта Георгиева.
Очакваме, че 2021 г. регионът ще достигне равнището на БВП от 2019 г., с което изпреварва останалите страни, допълни тя.
Ролята на инициативата "Три морета" има много важен принос, защото набляга върху ключовата роля на инфраструктурата и свързаността за целия регион, а това може да има ефекта на мултипликатора и в дългосрочен план стимулира растежа, обясни директорът на МВФ.
Радев посреща делегациите на инициативата „Три морета“
Разглеждаме региона като такъв, който интегрира зелени инвестиции за подобряване на климата, обясни Георгиева.
Тя акцентира и на големия ангажимент към дигиталната свързаност.
Пандемията ни научи как недостатъците в здравната система и образованието ни държат като заложници и нашият регион не е изключение от това. Планираме да заделим по-голям дял инвестиции за наука и образование, което означава дигитализация на училища, здравни системи... Но не бихме свършили работа без инвестиции в научно-изследователската дейност, където изоставаме, каза още Георгиева.
Тя обясни, че МВФ разполага с инструмент за оценка на инвестициите, инструмент, който изчислява адаптирането към климата, както и един инструмент за финансова подкрепа, който ще стимулира икономиката в региона.
Пеканов: Радвам се, че „Три морета“ се случва у нас, важно е позицията ни да бъде чута