“Като преместиш едно нещо от много мръсно място на по-чисто, естествено, че данните се подобряват.  Но не се подобрява животът.” Така журналистът от “Медиапул” Красен Николов обясни каква е схемата, при която властите манипулират данните за качеството на въздуха чрез местене на измервателните станции в паркове и тихи квартални улички. В предаването “Кой говори” по Дарик той разкри, че подобни манипулации са правени в столицата, във Варна, в Пловдив, в Плевен, в Смолян и в други градове в страната.

Случаят в София

“Наистина се оказва, че първо изчезва станцията на “Орлов мост” през 2013 г. с оправданието, че метрото се строи и станцията от “Орлов мост”, която отчита реалното замърсяване от трафика в центъра на София, се оказва в тихия двор на Националния институт по метеорология и хидрология на БАН в ж.к. “Младост”, където няма кръстовище и автомобилите не спират. И като по чудо въздухът в София се оправя”, обясни Красен Николов.

Дарик

Той припомни, че това се случва три години, след като  Европейската комисия завежда две наказателни процедури срещу България - едната за качеството на атмосферния въздух и проблемите с фините прахови частици, другата - за индустриалното замърсяване.

След което България решава, че единственият начин без да прави големи инвестиции, без да въвежда забрани, без да ограничава вноса на стари и силно замърсяващи коли, без да прави реални усилия за подмяна на замърсяващите печки в големите градове, решава, че най-добрият начин е просто да премести станциите”, обясни журналистът.

Случаят във Варна и Пловдив

Той коментира и случващото се в Пловдив. По думите му в центъра на града под тепетата има две станции, които “отчитат, че през 60% от дните в годината въздухът е ужасно мръсен”.

Красен Николов: Местенето на измервателни станции подобрява данните за въздуха, но не и живота

След като тези две станции са преместени извън градския ринг - в паркове и в кв. “Тракия”, проблемът е решен”, обясни журналистът.

И добави:

Същото нещо се случва и във Варна - две станции в центъра на града, изведнъж по инфраструктурни причини, без дори тогавашния кмет Портних да обясни какви са, тези станции са преместени в кв. “Чайка” в широките покрайнини на Варна, където е доста проветриво, има бриз, няма как да има прахово замърсяване, а другата е на много тихо място в Цветния квартал, в една тиха уличка. И проблемът и във Варна е решен”. 

По думите му същото се случва в Плевен, в Смолян, както и в много други градове в страната.

В свое разследване в “Медиапул” Красен Николов пространно описва манипулации за промяна на данните за качеството на въздуха. От Министерството на околната среда и водите тогава отговарят, че проблем няма. Красен Николов подчерта пред Дарик, че съобщението им е лишено от конкретни данни и го определи като “бланкетно”.

Дарик

“Това е форма на колективно самоубийство, защото гражданите не проявяват достатъчно активност, за да защитят правата, в случая и живота си, а политиците отричат проблем, който съществува”, заяви журналистът.

Гледайте и слушайте цялото интервю с Красен Николов в прикачените файлове.