
Константин Илиевски: За мен е истинско удоволствие заедно с известните солисти Р. Баборак и Ив. Данко да представим концерта „Палитра на епохите" в зала България тази вечер
Известният валдхорнист, с когото всички си сверяват нивото, Радек Баборек и прочутият обоист Иван Данко са гостите - солисти от чужбина в концерта „Палитра на епохите“ на Симфониета Враца. За концерта разказва диригент Константин Илиевски, когото не е нужно да представяме.
"Симфониета Враца е оркестърът, според маестро Илиевски, който е сред най-добрите в България, и заради това за мен е истинско удоволствие заедно с известните солисти да представим един концерт, наречен „Палитра на епохите“.
В програмата са включени „Сюита за оркестър № 4“ и „Адажио из Великденска оратория, BWV 249“ от Йохан Себастиан Бах, „Процес“ за обой, вагнерова туба, чембало и оркестър с автор единият солист Иван Данко, като това ще бъде премиерно представяне за България, „Романс за валдхорна и оркестър“, оп. 3 от Леон Синигалия, „Концертна пиеса за валдхорна и оркестър“, оп. 94 от Камий Сен-Санс и „Антични арии и танци“, Сюита № 3 от Оторино Респиги.
Всяко едно от тези произведения е създадено в различна епоха, носи нейната атмосфера и изразните средства са различни. Творбата на композитора Ив.Данко „Процесът“ е нова, модерна музика, създадена през трудните дни на пандемията от корона вирус и е инспирирана от Кафка.
Чуйте в прикачения звуков файл какво разказва диригент Илиевски за предизвикателството пред музикантите в този концерт:
Музикантите трябва да свирят два типа музика, която по принцип рядко се изпълнява в България. „Едната е барокова музика. Разбира се, често се свирят различни концерти от бароковата епоха, но такава голяма мащабна оркестрова сюита, каквато е сюитата на Бах, се изпълнява много рядко, дори в Източна Европа. Това е присъщо за германския свят“, обясни диригентът.
Другият тип музика е авторското произведение „Процес“ на единия солист Иван Данко, което вече е в авангарден стил, много съвременно и модерно.
„Има съпоставка между произведенията. Все пак неговото произведение не е чак толкова шантаво съвременно, както има други с още по-изострен темперамент, както и Бах не е най-старинната музика, която изпълняваме инструментално. Спрели сме се не съвсем в крайностите, но в двата края и връзката е той като солов инструмент, защото след сюитата на Бах ние изпълняваме много известното адажио от Великденската му оратория, след което той (Данко) солира в своето произведение, заедно с наистина една личност, която много се радвам, че можем да видим на българска сцена – Радек Баборак, който ще свири на Вагнерова туба“, допълни диригентът.
„Интересното е, че след като Радек Баборак ще свири две знакови произведения, с които публиката ще се запознае с неговата виртуозност, ние завършваме с една друга сюита, която се казва „Антични арии и танци“, Сюита № 3, написана в първата половина на 20 век.
Наистина нещата са много обърнати с главата надолу, опитваме се да предложим нещо много интересно на публиката, да види как този стил на музициране го има във всички епохи, тази радост, която човек трябва да изпитва, когато свири този тип музика“, разказва К. Илиевски.
„Има още една приятна изненада“, съобщи диригент Илиевски – в концерта благодарение на директора и диригент на Врачанския оркестър Христо Павлов, има и чембалото. „Чембалистката, нашата Криста, също е солистка, дори в оркестровата сюита на Бах чембалото е много основно и заедно с челото, с контрабаса образуват една съпровождаща група, която е основата на тази музика“, коментира Константин Илиевски.
Диригент К.Илиевски е познат на врачанската публика, той често гостува на Симфониета Враца и работи ползотворно с оркестъра: „Оркестърът се справя великолепно и това не е хвалба. Работим много интензивно, както винаги.
Но начина, по който те успяват да вникнат в тази нетолкова типична структура за нашето ежедневие в България, е просто възхитителен. И огромното доверие, което имат за всички мои забележки. Доверие и търпение за да изработят нещата. Мисля, че наистина гостуването на тези световно известни солисти тук си струва, защото оркестърът отговаря на високите им стандарти, каза още диригент Илиевски.
Концертът е насрочен тази вечер в Софийската зала „България“, а второто му изпълнение ще зарадва врачани 2 дни по-късно – на 30 март н Градската концертна зала.
Още по темата
- Музикалните легенди Р.Баборак и Ив.Данко - репортаж от репетиция със Симфониета Враца
- „Без граници между жанровете“ - концерт на Симфониета Враца с Матиас Бартоломей и Биляна Цинликова
- Диригентът Иван Илиев с нова книга „Инструментът на боговете“
- Диригент Ив.Илиев: Предизвикателство е да се свири музиката на Брукнер!