Скоро след началото на руската инвазия в Украйна в ранните часове на 24 февруари, бизнеси от целия свят, опериращи на територията на Русия, започнаха да спират дейността си в страната. Кой се оттегли, а кой все още не – СиБиЕс нюз (CBSnews) публикува списък с корпорациите, оттеглили се от Русия, актуален към полунощ на 9 март българско време.
Изкопаеми горива
Западните санкции срещу Русия доскоро изключваха енергийния сектор, където Москва е основен играч. Нацията е третият по големина производител на петрол в света и вторият по големина производител на природен газ. Въпреки това петролните и газовите компании, които вече усещат натиска от климатичните активисти да инвестират във възобновяема енергия, бяха сред компаниите, които обявиха най-бързите и драматични напускания.
Байдън обяви забрана за внос на руски петрол в САЩ
Енергийната компания BP, която нарича себе си най-големият чуждестранен инвеститор в Русия, заяви в неделя, че ще се откаже от почти 20% дял в руската държавна петролна и газова компания „Роснефт“. Този ход може да струва от 14 до 25 милиарда долара, според Ройтерс.
Най-голямата енергийна компания в Норвегия Equinor обяви в понеделник, че ще започне да се оттегля от съвместните си предприятия в Русия, оценени на около 1,2 милиарда долара. „Всички сме дълбоко разтревожени от нахлуването в Украйна, което представлява ужасна пречка за света“, каза в изявление Андерс Опедал, президент и главен изпълнителен директор на Equinor.
Експерт по Дарик: Нивото на автоцензура в Русия е изключително високо
ExxonMobil заяви в сряда, че ще се оттегли от ключов проект за нефт и газ, „Сахалин-1“, и ще спре всякакви нови инвестиции в Русия. Фирмата обаче не предостави срокове за оттеглянето си от проекта, който управлява от името на международен консорциум.
Shell заяви в понеделник, че напуска съвместното си предприятие с държавната „Газпром“ и прекратява участието си в сега спрениљ газопровод „Северен поток 2“, построен за пренасяне на природен газ от Русия до Германия през Балтийско море. Този ход може да струва на компанията около 3 милиарда долара в активи. Във вторник енергийният гигант заяви, че ще спре да купува руски петрол и природен газ и ще затвори своите бензиностанции и други операции в Русия.
22 души са загинали при руска въздушна атака в украинския град Суми
Автомобилна и авиционна индустрия
Производителите на самолети Boeing и Airbus спряха да доставят части и сервизна поддръжка за руски превозвачи. Boeing спря големи операции в Москва и временно затвори офиса си в Киев. Освен това Boeing заяви, че е спрял купуването на титан от Русия. Ройтерс информира, че руските авиокомпании имат поръчани 62 самолета при двата производителя.
Германският Daimler Truck също спря доставките на компоненти за камиони на руския си партньор Камаз. „Решихме да прекратим нашите бизнес дейности в Русия с незабавна сила до по-нататъшно нареждане“, написаха от компанията в Туитър.
ЕС прилага нови санкции срещу Русия и Беларус заради Украйна
Дългият списък на авмотобилни производители прекратили дейността си в Русия включва още:
Ferrari, Ford Motor Company, Harley-Davidson, Mercedes-Benz, Renault, Toyota, Volkswagen и Volvo.
Потребителски стоки и услуги
В понеделник Adiddas последва примера на съперниците Nike и Puma и обяви, че прекратява дейността си на територията на Русия.
Популярната услуга за настаняване Airbnb съобщи миналата седмица, че е поставила на пауза всички операции в Русия и нейния близък съюзник Беларус.
Производителят на бира, чешката Budvar, спря доставките на бира за Русия заявявайки, че бизнесът не е основен приоритет и че търси начини да помогне, включително чрез намирането на настаняване за украински бежанци.
В понеделник Walt Disney заяви, че ще спре пускането на филмите си в руските кина.
Козметичната компания Este Lauder също заяви в понеделник, че преустановява търговската дейност в Русия, включително и доставките до своите търговци на дребно.
Веригата за мода H&M заяви във вторник миналата седмица, че временно спира всички продажби в Русия.
От миналата седмица шведската мебелна компания IKEA е затворила всички свои руски магазини и спряла доставките до Русия, както и до Беларус.
Швейцарският производител на луксозни стоки Richemont затвори около дузина магазина в Русия.
Производителят на часовници Swatch Group преустанови операциите на дребно в Русия, след като прекрати износа за тази страна миналата седмица, инфомират от Bloomberg News.
Гигантът за хранителни стоки Unilever спря бизнес операциите в Русия, спирайки вноса и износа на своите продукти във и извън страната.
Храни и напитки
Изправен пред призиви за бойкот и молба на голям инвеститор, McDonald's заяви във вторник, че ще затвори временно своите 850 ресторанта в Русия.
Coca-Cola, PepsiCo и Starbucks последваха McDonald's за часове, като всички преустановиха продажбите в Русия.
Буквално в последните часове оттеглянето си от Русия обявиха и от KFC и PizzaHut.
Разплащателни системи и счетоводни компании
Може би един от най-сериозните удари за жителите на Русия дойде миналата седмица с напускането на Visa, Mastercard и American Express. Това означава, че руснаците няма да могат повече да се разплащат с тези карти в чужбина, както и да бъдат издавани нови в Русия.
Освен тях, други значими играчи в тази област, които прекратиха операции в Русия включват:
Deloitte, Discover, Moody's и Pricewaterhouse Coopers.
Доставчици и куриерски услуги
FedEx и UPS, две от най-големите корабни компании в света, спряха да изпращат пратки до Русия.
Технологични компании
Netflix заяви в неделя, че спират услугите си в Русия „предвид обстоятелствата на място“.
Apple спря да продава iPhone и други популярни устройства в Русия, както и системата Apple Pay и премахна Sputnik и RT – две подкрепяни от руското правителство новинарски организации.
Dell Technologies преустанови продажбите както в Украйна, така и в Русия.
Доставчикът на киберсигурност Fortinet заяви в понеделник, че е преустановил дейността си в Русия, включително продажбите, поддръжката и професионалните услуги.
Google блокира руските държавни медийни канали от своите платформи, включително магазина Google Play. Спря и Google Pay за клиенти на засегнати от санкции руски банки, което означава, че клиентите на тези банки няма да могат да използват системата за мобилно плащане.
Meta (собственикът на Facebook), блокира достъпа до контролирани от Русия търговски обекти в Европейския съюз, след като „получи искания от редица правителства и ЕС“, каза в понеделник ръководителят на политиките на компанията Ник Клег.
Доставчикът на аудио стрийминг услуга и медийни услуги Spotify обяви, че затваря офиса си в Русия „за неопределено време“, но ще продължи да предлага своята музика и подкаст услуга в страната, макар и без съдържание от руски държавни медии.
Технологичната компания Trimble е спряла да продава продуктите и услугите си в Русия и Беларус.
TikTok блокира руските държавни медийни канали от платформата, включително RT и Sputnik. В неделя популярното видео приложение, заяви, че ще преустанови предаването на живо и публикуването на ново съдържание в Русия.
След целия този дълъг списък остава въпросът, а кой все още не е напуснал Русия?
Сред по-големите имена са тези на:
Accor, Arconic, Cargrill, Citi, Hilton, Hyatt, Kraft Heinz, Mars, Mohawk Industries, Nestle, Papa John’s, Pirelli и др.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук