По въпроса за медийната свобода в Русия Руслан Стефанов, експерт от Центъра за изследване на демокрацията, отбеляза в "Кой говори" по Дарик, че още преди войната е имало затягане и невъзможност да се говори свободно, но сега вече ситуацията напомня за някои отминали времена.

„Тези, които са вътре в Русия, изпитват огромно притеснение, хората не искат да споделят дори основни неща“, посочи той и допълва:

„Руската независима академична мисъл, която по принцип е доста силна, включително по отношение на икономиката, беше постепенно подчинявана.“

„Повечето бяха карани да се определят дали са достатъчни родолюбци, като подкрепят политиката на Кремъл.“

Той отбеляза още и че след въвеждането на новия закон за медиите в Русия, нивото за обективна информация силно се ограничило, а много други медии на практика намалили своето покритие по темата.

Журналист пред Дарик: Новият закон в Русия заплашва с 15 години затвор

Все пак, според Стефанов има останали все още независими гласове в страната и даде за пример материал в руското издание „Коммерсантъ“, където войната в Украйна бива иронично наречена „Велика отечествена операция“.

По отношение на санкциите, Руслан Стефанов коментира, че все още има много емоция и паника, а голяма част от обявените санкции са само на хартия, но реално все още не се усещат толкова непосредствено в Русия.

„Те не бяха очаквани от Кремъл, както и от икономическите власти в Русия, особено замразяваното на активите на руската централна банка“, посочи той и определи санкциите като безпрецедентни в световен мащаб, но в същото време не и такива, които да задушат напълно руската икономика.

Байдън обяви забрана за внос на руски петрол в САЩ

Стефанов отбеляза, че най-засегнати от санкциите ще бъдат най-бедните и средната класа в Русия.

Според него липсата на достъп до много вносни продукти ще бъде проблем за руската икономика и сподели, че повечето прогнози са за спад подобен на този през 1998 г. или от порядъка на 6% до 10% свиване, но подчерта, че все още не се знае докъде ще ескалират санкциите.

Като дългосрочен проблем за Русия Стефанов отличи ограничения достъп до технологии, който според него Европа съвсем целенасочено не е прекратила преди 8 години, вярвайки, че Русия е рационален играч.

„Колкото по-дълго време продължа конфликтът и картините стават по-грозни, толкова по-голям ще е ефектът върху руската икономика“, прогнозира Стефанов.

Той е скептичен, че Китай ще промени позицията си по въпроса с войната, но отбеляза, че асоциацията на Пекин с действията на Русия в Украйна става все по-токсична.

Китайският външен министър подкрепи Русия за Украйна

В края на разговора Руслан Стефанов подчерта, че за България завършването на интерконтектора с Гърция е ключово, за да има след това добра карта в преговорите с "Газпром".

„Цените на газа ще бъдат високи и ще се търсят алтернативи“, каза още той.

В сравение с преди България е много по-подготвена, но можеше да бъде и още по-подготвена, подчерта експертът.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук