„Икономика”, „Педагогика” и „Медицина” са сред най-масовите професионални направления у нас. Това показват данните от Националната карта на висшето образование, която беше актуализирана от Министерския съвет.
Към тях се прибавят също „Администрация и управление“, „Педагогика на обучението по ...“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“ и „Право“. В тези осем професионални направления се обучават повече от половината студенти в национален мащаб. Общо през настоящата академична учебна година те са близо 180 хиляди, малко над 8% от които са чуждестранни студенти. Над половината от тях се обучават в две професионални направления - „Медицина“ и „Стоматология“.
Най-много висши училища в страната ни – 27, има в Югозападния район за планиране, който включва София. На другия полюс е Северозападният район, в който са базирани само две висши училища, а други четири действат чрез филиали.
Националната карта на висшето образование се актуализира ежегодно, а информацията от нея се използва за определяне на държавната политика в сферата, включително приема в определени направления и специалности и разкриването на нови университети или филиали.
В друго свое решение правителството отмени Концепцията за насърчаване на обучението на софтуерни специалисти. Мотивът е, че голяма част от приоритетите, мерките и дейностите в нея се прилагат в други стратегически документи.
Наличието на голям брой документи за реализацията на дадена хоризонтална или секторна политика затруднява координацията по нейното изпълнение и ефективния мониторинг, като увеличава значително административната тежест и измества фокуса от изпълнението на политиката към разработване и отчитане на документи, се казва още в мотивите за решението.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Българската икономика остава сред тези с най-голям сив сектор в ЕС
- „Добавена стойност“: Какво се случва с бюджета за догодина?
- В МУ-Плевен откриха изложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри”