За да се предотвратят атаките на Русия, Украйна се нуждае от тежки оръжия преди всичко. Германска обществена медия е направила анализ кой какво е доставил на страната.

Официално от всички страни в НАТО, само Чешката република е дала танкове. Някои от тях са модел T-72 и имат съветски дизайн, предоставени са и бойни машини от запасите на чешката армия.

Преди няколко дни беше съобщено, че Полша също възнамерява да прехвърли 100 основни бойни танка Т-72 на Украйна.

Кулеба отново поиска военна помощ от България (видео)

Някои държави разглеждат варианта за изпращане на тежки оръжия:

Германският канцлер Олаф Шолц е намекнал за евентуално участие на Германия в доставката на артилерийски оръжия от САЩ или Нидерландия. Тя може да отиде в предоставянето на боеприпаси или обучение.

Белгия също е изпратила оръжия на Украйна, премиерът на страната Александер де Кро обаче не казва точно колко и какви са те.

Правителството на Нидерландия също заяви, че ще изпрати тежки оръжия.

Масирани сражения в Донбас, Западът подкрепя Украйна с оръжия

Норвегия също се замисля дали да не изпрати тежки оръжия, но ще продължи с доставките на ракети за въздушна защита.

Британският премиер Борис Джонсън заговори тази седмица за изпращане на ракети за нападения на кораби в Украйна. „Украйна ще се нуждае от допълнителна артилерия като помощ, тогава ще ви я дадем“, допълни още той.

Полша изпраща 100 модернизирани съветски танкове на Украйна

Отбранителни оръжия вече не са достатъчни

Почти всички страни от НАТО са имали досега по-леки, предимно отбранителни оръжейни системи. Защитни ракети срещу руски резервоари, въздушни суспензии, радарни системи.

"Така украинската армия беше много добре позиционирана за защитата на своите градове", казва разузнавателният експерт Ерих Шмит. Според него това е довело до неуспеха на някои очаквания на руснаците за завладяване, но за борбата на Източна Украйна вече доставеното не е достатъчно.

CNN: Първите пратки американска военна помощ вече са в Украйна

САЩ доставя въздушни оръжия

САЩ са дали най-много оръжия в Украйна от началото на войната на стойност 2,5 милиарда долара. Европейският съюз е дал 1,5 милиарда евро от фондовете на Общността.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм