Кабинетът „Габровски“ – шарен с личности, свързани в миналото с ГЕРБ, БСП, НДСВ и „Продължаваме промяната“
Kрасимир Симонски е инженер по специалност „Изчислителна техника“ от Техническия университет-София и доктор на науките от Българската академия на науките. Преподавал е програмиране и компютърни архитектури в Технически университет-София и компютърни мрежи в Американския университет в България (АУБ).
От 1991 г. до 2003 г. заема длъжността Директор компютри и комуникации на Американския университет в България (АУБ). Създател е на първата действаща Cisco мрежова академия през 2000 г. към АУБ както и на други регионални мрежови академии в България, Македония, Косово и Гърция.
Ръководил е редица проекти за ИКТ-обучение в Американския университет и към Програмата на ООН за развитие, включително по проекта iGovernment, в рамките на който са обучени в базови компютърни умения над 65 хиляди държавни служители, за което проектът е избран за Проект на годината в България, номиниран и попада в първите три като Проект на годината на Stockholm Challenge Award in 2008.
В периода 2004-2007 г. ръководи проекта „Телецентрове“ на ПРООН. По проекта са изградени 120 телецентъра в цялата страна.
От 2007 г. е ръководител и координатор на българските екипи по проекти на Европейската комисия, сред които са тези за развитие на националните програми за развитие на широколентов интернет достъп в Европа и GEANT2, GN3 - най-големият проект по Седма рамкова програма за изграждане на научно изследователска инфраструктура в Европа като е бил председател на Българската изследователска и образователна мрежа (БИОМ) до 2013 г.
От септември 2007 г. до октомври 2009 г. е заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения с ресор „Информационни технологии“.
От април 2012 г. разработва и ръководи националния проект за развитие на високоскоростен широколентов достъп от следващо поколение в България с бенефициент Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи“ (ИА ЕСМИС).
От началото на 2013 г. е изпълнителен директор на ИА ЕСМИС до назначаването му през 2016 г. за заместник-председател на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ). По време на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. ръководи всички формати на Съвета по темата „Киберсигурност“, включително приемането на Европейския регламент за киберсигурност (EU Cybersecurity Act).
От юни 2021 г. е председател на ДАЕУ и Национален координатор по киберсигурността до закриването на агенцията във връзка със създаването на Министерство на електронното управление
Вижте и останалите кандидат министри на кабинета "Габровски":
Коя е Маринела Петрова - кандидат министър на финансите
Коя е д-р Благородна Макева - кандидат министър на вътрешните работи
Кой е Атанас Запрянов - кандидат министър на отбраната
Кой е Драгомир Заков - кандидат министър на външните работи
Кой е Мартин Дановски - кандидат министър на икономиката и индустрията
Кой е Добромир Симидчиев - кандидат министър на регионалното развитие и благоустройството
Кой е Прошко Прошков - кандидат министър на транспорта и съобщенията
Коя е д-р Събина Събева - кандидат министър на труда и социалната политика
Кой е д-р Благомир Здравков - кандидат министър на здравеопазването
Кой е проф. д-р Славчо Томов - кандидат министър на образованието и науката
Кой е Ириней Константинов - кандидат министър на културата
Кой е Васил Грудев - кандидат министър на земеделието, храните и горите
Коя е Милена Стойчева - кандидат министър на иновациите и растежа
Кой е Красимир Симонски - кандидат министър на електронното управление
Кой е Николай Павлов - кандидат министър на енергетиката
Кой е д-р Мартин Захариев - кандидат министър на туризма
Кой е инж. Борил Кръстев - кандидат министър на младежта и спорта
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Проф. Добромир Димитров: В Япония и в САЩ, за МУ-Плевен се говори като за образователен и научноизследователски център от световен мащаб
- Красен Кръстев: Гласувах за сигурност и стабилност
- За зависимостите без емоции: Дигиталните устройства - модерната дрога
- Управляващи и опозиция в СОС се скараха за „кошмарните задръствания” в София