След като съдиите на първия в света конкурс за красота за аватари, създадени с помощта на изкуствен интелект, определи 10 финалистки миналия месец, първата мис AI (ИИ) вече е коронована, съобщи dbr.bg.
Запознайте се с Kenza Layli - марокански инфлуенсър, който се надява да внесе „разнообразие и приобщаване“ в пейзажа на създателите на AI.
С близо 200 000 последователи в Instagram и още 45 000 в TikTok, Layli е изцяло генерирана от AI - от нейните изображения и надписите към тях до речта при приемане на короната.
„Спечелването на мис AI ме мотивира още повече да продължа работата си в развитието на AI технологията“, казва Layli във видеозапис.
„ИИ не е просто инструмент, това е трансформираща сила, която може да създаде възможности там, където не е имало такива преди. Аз се ангажирам да насърчавам разнообразието и приобщаването в областта, като гарантирам, че всеки има място на масата на технологичния прогрес.“
Първият конкурс за красота с AI стартира през пролетта, привличайки участието на около 1500 AI програмисти от целия свят, според организаторите от платформата за създатели на AI съдържание Fanvue.
Layli е създадена от Мириам Беса - основател на агенция Phoenix AI, която ще получи $5000 в брой, подкрепа от Fanvue и възможност за популяризиране на Layli. Подгласници са Lalina Valina от Франция и Olivia C от Португалия.
Докато виртуалните инфлуенсъри – като Lil Miquela или Imma, не са нещо ново, много от тези от „по-старото“ поколение изискват „човешко докосване“ и са създадени от екип от копирайтъри и режисьори.
Това не е случаят с участничките в конкурса, чиито изображения са създадени единствено с помощта на програми, като DALL·E 3, Midjourney или Stable Diffusion на Open AI, и чиито речи и публикации се генерират от програми, като ChatGPT.
На страницата си в Instagram Layli изразява привързаност към червения цвят, съветва последователите си да „инвестират в себе си ежедневно“, посещава професионални конференции за обмен на идеи и подкрепя своя национален (неназован) спортен отбор.
Как са оценени участничките?
Преди финала тази седмица организаторите на състезанието казаха, че участниците ще бъдат оценявани не само по външен вид, но и по използването на AI инструменти от техните създатели, както и по влиянието им в социалните медии.
Аватарите трябваше да отговарят на въпроси, подобни на тези, задавани на истинските човешки конкурси, като например: „Ако можехте да направите света по-добро място, как бихте го сторили?“
Съдиите включваха популярния AI модел Айтана Лопес и журиращата на Мис Великобритания и автор на книги за конкурси за красота Сали-Ан Фосет, която каза пред CNN миналия месец, че търси състезатели „с мощно, положително послание“.
Но експертите също така изразиха загриженост относно последиците от AI конкурса, тъй като стилизираните изображения, генерирани от изкуствения интелект, могат допълнително да хомогенизират стандартите за красота.
„Мисля, че все повече губим връзка с това как изглежда едно нередактирано лице“, казва д-р Кери Макинърни от Университета в Кеймбридж.
„Тези инструменти са създадени, за да възпроизвеждат и разширяват съществуващите модели. Те не са създадени, за да ги предизвикват, да подобряват креативността, така че когато става въпрос за норми за красота - те улавят съществуващите, които са сексистки и расистки, след което ги компилират и повтарят.“