Подписката за референдума в Белащица е спорна. Вътрешна проверка показва, че в хартиения вариант са открити около 200 нарушения – дублиране на имена, непопълнени коректно адрес или лични данни, подписи на граждани, които нямат постоянен адрес в селото, сгрешено ЕГН и още. Това заяви в позиция до медиите кметът на община Родопи Павел Михайлов по повод желанието на част жителите на Белащица да се отделят от община Родопи и да се присъединят към община Пловдив.

По думите му, днешното решение на ОбС-Пловдив да даде принципното си съгласие Белащица да стане 7-я квартал на града на тепетата след провеждане на референдум, може да се окаже незаконосъобразно.

Без нито един глас „против“ ОбС на Пловдив подкрепи присъединяването на Белащица към града

„Според Закона, ГД „ГРАО“ трябва да направи обстойна проверка на електронния вариант на подписката и едва след това местните парламенти на двете общини могат да вземат становище по нея. До момента становище от дирекцията няма постъпило. Събирането на подписи и определянето на мястото за това не е съгласувано с мен, като кмет на Общината. Това е нарушение, за което инициаторите на подписката са уведомени писмено. Нямам становище за личната мотивация на кмета на селото и неговата подкрепа да работи за това Белащица да стане част на областния град“, заявява Михайлов.

По казуса с присъединяването на Белащица към Пловдив - контратезите на кмета на Родопи и Инициативния комитет

Белащица е с бюджет от малко над 1 милион лева за тази година, които се инвестират в инфраструктурни обекти. Ако референдумът за отделянето на селото от община “Родопи” бъде успешен, Белащица ще бъде част от район "Южен", чийто бюджет за тази година, за развитието на целия район е 300 хиляди лева.

Председателят на ОбС на Родопи: Община Пловдив няма да реши проблемите на Белащица

За сравнение - Белащица е с население около 2300 души и разполага с 1 (един) милион лева, а в район „Южен“ живеят около 100 хиляди човека и разполагат с бюджет от 300 хиляди лева.

Внесоха подписката за референдума за присъединяване на Белащица към Пловдив

Няма как жителите на селото да получат „преференциални“ местни данъци, когато голяма част от таксите за строителство в Пловдив са между 5 и 30 пъти по-високи. В община Родопи този налог, данък МПС, данък недвижим имот са значително по-ниски.

Ще бъдат блокирани всички процедури за смяна на предназначението на имотите и издаване на разрешителни за строителство заради административна неяснота, коя от двете общини трябва да ги извърши.  Нашите земеделски стопани ще загубят възможността да получат европейско финансиране по програмите за развитие на селските райони, се казва още в позицията.

Белащица инициира референдум да стане квартал на Пловдив

Кметът на община Родопи твърди още, че работата на администрацията срещу кариерите над селото не е спирала.

„Остро осъждам подобни груби опити за посегателство върху местното самоуправление и границите на нашата община с цел нашите села да преминат към структурата на Община Пловдив, както и към стремежа умишлено да се обезсмисли досегашното съществуване на Община „Родопи“, казва още в позицията си Павел Михайлов.