Вече шести ден продължава търсенето на Александър Цветанов в Перник, който изчезна в петък. Диагнозата му не е коментирана публично от разследващите или пък от семейството му, но е много обсъждана в мрежите и в медиите.

Психолог пред Дарик: Аутизмът не е заболяване, а особено състояние на психиката

На въпрос какво е аутизмът, клиничният психолог Весела Банова отговори категорично, че това не е заболяване, а особено състояние на психиката. „Едно дете с аутизъм изгражда съвсем друга връзка със своето тяло, с пространството, с хората около себе си. Когато Лео Канер е описал през 40-те години първите деца с аутизъм, всички са ги смятали за глухонеми и деца с умствена изостаналост, но той наблюдава, че има нещо специфично и то е проблемът с общуването, те са себедостатъчни, не търсят контакт с околните, избягват ги.“

Криминалист: Бащата на Сашко действа нелогично

Тя обясни, че Канел е дал названието аутизъм от (autos - достатъчен съм сам на себе си). „Водещият проблем е в общуването, всички останали са производни от него. Родителите, когато идват са много разтревожени, много им е мъчно, защото детето не откликва на ласките, избягва очния контакт, не се обръща по име“, сподели от практиката си клиничният психолог.

По думите на Банова степента на изразеност при всяко дете е различна. „Някои аутисти успяват да проговорят и са много интелигентни, други избягват да говорят. Изисква се внимателност, за да проумеем кои са нещата, които ги плашат и успокояват, което се вижда“, заяви още тя.

Нов ден - нова надежда: Армия от доброволци се включи в издирването на Сашко

Банова каза, че не знае какъв е броят на децата с аутизъм в България, но сподели, че вижда, че благодарение на това състоянието на тези деца става все по-разпознаваемо и не се маскира зад други диагнози. „Тези деца поне са видими, те са сред нас, срещаме се с тях.“

Според психолога трябва да се говори не само за децата с аутизъм, а като цяло за всички деца, които имат психични проблеми.

„Едно просто нещо, което бих могла да кажа, е неспазването на връзката с природата и потъването във виртуалното. Ясно се видя при дистанционното обучение. Тогава за повечето деца аутисти беше добре да не ходят на училище и на градина, за да си спестят това напрежение от живото общуване. Някои от тях можеха да работят онлайн при определени условия. Докато повечето други деца страдаха от липсата на среща със съучениците си, от липсата на живо общуване, някои се самоизолираха още повече.Това отделяне, стоене вкъщи и общуване пред екран си показа на кого какво му е трудно и му липсва. Ние възрастните над 40 не сме подготвени да разбираме всичко. Голямото предизвикателство е да учим от тях, а живеем в култура, която им насажда готови знания и изискваме от тях да ги усвояват, и това е голяма драма“, заяви още Банова.

Сдружение “Дете и пространство” представи два проекта, създадени от всички партньори по Европейския проект Ireams. Това са Наръчник за обосновано включване на деца аутисти в училищна среда и документалния филм „Нещо, което може да кажем“.

Продължава издирването на 12-годишния Александър от Перник

„Наръчникът дава историята на едно италианско момче Марио, което се е срещнало в първи клас с учителка, която е била много чувствителна към неговите специфични особености. Вместо да търси външни специалисти, които да го укротяват, тя е намерила креативност и начин как тази особеност да я включи в някакъв вид общуване. Това му дава стабилност по-дълго време в учебната среда. Наръчникът дава опорни точки как да разбираме специфичните интереси на децата с аутизъм, как да си служим с тях, а не да ги превръщаме в техен минус. Малка ориентация с малки обикновени думи.“

По думите на Банова 400 човека са отишли на представянето в Русе и Велико Търново. Предстоят още премиери на 21 ноември във Варна, 22 ноември в Севлиево и 23 ноември в Габрово.

„На всички места общините са наш партньор, заедно правим тези срещи“, коментира още клиничният психолог.

Гледайте целия разговор тук:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм