За последната година броят на търговските обекти в България, които са оборудвани с ПОС терминал, се е увеличил с 10%. Това коментира в ефира на Дарик радио Наталия Русанова, ръководител на отдел "Картови разплащания" в ПроКредит Банк.  

Тя припомни, че и клиентите все по-често предпочитат картовите разплащания, тъй като, по данни на Българска народна банка, те са се увеличи с 18% на годишна база. 

"Плащанията с карти са лесни и бързи и аз се надявам, че все по-често ще виждаме обекти, оборудвани с ПОС терминали", коментира Русанова. 

По думите ѝ, в някои сектори, като големите търговски вериги, този проблем до голяма степен е решен, но сред по-малките търговски обекти все още има много, които не предлагат възможност за плащане с карта. 

Русанова обясни как могат да бъдат стимулирани търговците да използват ПОС терминали: 

"Вероятно те все още не виждат достатъчно добре ползите от това да разполагат с ПОС терминал. Един от митовете е, че той е свързан с плащане на много високи такси, но всъщност, те са между 0.4% и 0.6% от трансакциите. За сравнение, ако същият търговец приема само плащания в брой, след това, ако иска да ги внесе по банкова сметка, таксата, която ще плати за тази услуга е около 1%. Тоест, плащането през ПОС терминал, всъщност, излиза по-евтино за него".  

Според нея, ускоряването на процеса по разпространение на електронните разплащания зависи в най-голяма степен от потребителите.

В бъдеще все по-голяма част от тях ще изискват от търговските обекти да предлагат такива възможности и онези, които не ги предлагат, ще започнат да губят клиенти. 

Чуйте целия разговор в прикачения файл