Китайска сонда се завърна на Земята след почти двумесечен престой на Луната, като донесе много важни проби за изследване.
Сондата е излетяла от командния център в началото на май. Тя бе наречена Chang’e-6 на китайската богиня на Луната, като това е шестата мисия на Китай до Луната и втората на скритата страна на лунната повърхност. Сондата се приземи на Южния полюс на спътника и бе направляван до обратната му страна.
Управляването на Chang’e-6 затрудни командния център, тъй като релефът на скритата страна на Луната е доста труден, изпълнен с големи кратери, планини и плоски повърхности. Там сондата извърши важни изследователски дейност, като с помощта на роботизирана ръка взе проби от пръст и камъни. Също така бяха направени и снимки на тази неизследвана част на Луната.
Пробите, взети с помощта на Chang’e-6, може да се окажат изключително важни. Учени от целия свят възлагат надежди, че тези проби ще дадат повече яснота около формирането на планетите, Слънчевата система и в частност развитието на нашия космически спътник.
Успешното възвръщане на сондата с важните изследователски открития на Земята, предизвика голяма радост в командния център на китайците. Цялото приземяване беше отразено от националната китайска телевизия.
Китайският президент Си Дзинпин също се включи да поздрави учените от командния център. Той изрази надеждите си за развитието на китайската наука в тази посока, като предвижда нови висоти в разгадаването на мистериите на Вселената в полза на човечеството и нацията.
Китай успешно се развива като космическа сила. Сегашната мисия беше и подготовка за предстоящото изпълнение на по-мащабен проект. Китай иска до 20230 г. да изгради първата база на Южния полюс на Луната, като в нея ще бъдат изпратени и астронавти.
Сега обаче предстоят обстойни анализи на пробите от неосветената страна на Луната. На мястото, от където е взет материалът за изследване, сондата е сложила и китайското знаме, като откритията дават преднина на Китай спрямо своя съперник САЩ.