Китай обяви, че военните му разходи ще се повишат с най-бързия темп от четири години, предупреждавайки за "ескалиращи" заплахи от чужбина. Това стана на заседание на неговия парламент, който е готов да връчи на Си Дзинпин трети мандат като президент, съобщават от БГНЕС. Увеличението на втория по големина бюджет за отбрана в света дойде, след като Пекин обяви цел за икономически растеж от около 5 процента за тази година - един от най-ниските от десетилетия. Планираните бюджети на страната за годината предвиждат разходи за отбрана в размер на 1,55 трилиона юана (225 милиарда долара), което е ръст от 7,2 процента и най-бързият темп на увеличение от 2019 г. насам. Миналата година те бяха увеличени със 7,1 процента. Премиерът в оставка Ли Къцян каза пред парламента, че „външните опити за потискане и възпиране на Китай ескалират“. „Въоръжените сили трябва да засилят военното обучение и готовност по всички направления“, каза той в отчетния доклад за работата на правителството пред хилядите делегати в Голямата зала на народите в Пекин. Военните трябва да "посветят повече енергия на обучение в бойни условия и... да засилят военната работа във всички направления и области", добави той.
Диктаторът е по-силен от глада: Изправено ли е населението на Северна Корея пред гладна смърт?
Разходите за отбрана на Китай все още бледнеят в сравнение със САЩ, които са заделили над 800 милиарда долара за своята армия тази година. Но анализаторите твърдят, че Пекин харчи много повече пари от официално обявените суми. Увеличените разходи идват по време на влошените отношения между Китай и САЩ. Пекин и Вашингтон се сблъскаха през последните години по въпроси, свързани с търговията, правата на човека и други, но отношенията се влошиха още повече миналия месец, когато САЩ свалиха китайски балон, който според тях е бил използван за наблюдение. Това твърдение е категорично отричано от Пекин. Висши американски служители също многократно предупредиха, че Китай може да нахлуе в Тайван през следващите години, посочвайки все по-настоятелните военни действия на Пекин около самоуправляващия се остров, който той вижда като своя собствена територия и се зарече да постави под свой контрол.
Никлас Сьонстрьом, директор на базирания в Стокхолм Институт за политика за сигурност и развитие, каза, че Пекин изглежда „инвестира в капацитета си да превземе Тайван и да държи САЩ далеч от региона“. „Имаме военна надпревара във въоръжаването в Североизточна Азия, а китайското въоръжение я тласка напред“, добави той. Джеймс Чар, експерт по китайската армия в технологичния университет Нанянг в Сингапур, посочи, че няколко страни в Азия увеличават разходите си за отбрана, отчасти поради „собствените си възприятия за заплаха на регионалната сигурност“.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Тръмп обяви, че ще наложи високи мита на стоките от Мексико, Китай и Канада
- След заплахата на Тръмп за нови мита: Китай предупреди, че никой няма да спечели от една търговска война
- Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
- Си Дзинпин предупреди, че връзките между Китай и САЩ могат да претърпят обрат