Девет черни лешояда, наречени още картали, ще полетят в небето на България. Те са дарени от Испания и се очаква да пристигнат тази вечер, а утре ще бъдат настанени в адаптационна волиера в Кресненското дефиле. Там птиците ще прекарат следващите 3-4 месеца, за да свикнат с местната природа, а преди освобождаването им ще бъдат снабдени със сателитни предаватели. Това е първата пратка лешояди в рамките на новия проект “Бъдеще за брадатия лешояд”, който има за цел да затвърди присъствието на черния лешояд у нас, както и да направи първите стъпки към възстановяването на брадатия лешояд-символ на българската природозащита. 

„Това е шестата пратка черни лешояди, дарени от кралство Испания в последните осем години, с цел да бъде възстановен този рядък вид в природата на България“, разказа Ивелин Иванов от Зелени Балкани

„Конкретната пратка е от птици, които са изпаднали в бедствено състояние в Испания. В спасителните центрове за диви животни като Зелени Балкани в Стара Загора полагат грижи за такъв тип бедстващите птици, като ги възстановят и по този начин всъщност в България им се дава шанс за живот,“ каза още Ивелин Иванов. 

Различното този път е, че птиците ще бъдат пуснати на ново място, досега те са били освобождавани в западна Стара планина в района на Врачанския Балкан и в източната й част – в Котленската планина и парк „Сините камъни”.


"Резултатите от досегашното освобождаване са изключително успешни и обнадеждаващи и вече имаме сформирани 12 млади двойки. Няма да имаме 12 излюпени малки, но такъв е процеса на адаптация. Миналата година за първи път в България се излюпиха три малки в Стара планина", коментира Иванов, като допълни, че целта е в следващите седем години размножаващите се двойки черни лешояди да станат около 30 – 40, което, по думите му, е минимумът за създаването на устойчива популация.