Връщането на брадатия лешояд в България и на Балканския полуостров е целта на новия проект „Живот за брадатия лешояд”, осъществяван с финансовата подкрепа на програма Лайф на Европейския съюз, който беше представен днес. Брадатият лешояд е символ на българската природозащита, но е изчезнал от територията на страната ни преди 50 години. Не се среща вече и на целия Балкански полуостров, с изключение на остров Крит, където са останали няколко, обясниха от „Зелени Балкани”, координираща организация по проекта. След като бъде освободена в природата, всяка от птиците ще бъде маркирана със сателитен предавател, за да може да бъде проследявана и спасена в случай на инцидент.

Брадатият лешояд се нарича още „костобер“, защото се храни с кости и е изключително полезен за природата. Основната цел на новия проект е възстановяване на популацията на този емблематичен за България вид, но има и още една, разказа биологът от „Зелени Балкани” Симеон Марин, координатор на проекта

В рамките на проекта ще бъдат доставени 15 млади брадати лешояди от южна Испания, както и между 70 и 100 черни. Първите ще пристигнат през 2025 г, а догодина ще се изградят т. нар. „хакове”, това са клетките за освобождаване на млади птици.

В рамките на проекта ще се направи и мащабна информационна кампания, добави Елена Стоева от „Зелени Балкани”, така че туристите и алпинистите да го припознаят като нещо свое и да бъдат ангажирани с него.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм