В дух на самокритика, от една страна и на претенция за действия, от друга, мога да кажа, че голяма част от политическия елит на България е декларативно „зелен“, но политически – страхлив. Има тежки решения, които трябва да се вземат и обикновено се отбягват“.

Това заяви пред Дарик кандидатът за народен представител от Пловдив Мария Капон, която е втора в листа на коалиция "Изправи се! Мутри вън!" за 16 МИР. Тя е член на Изпълнителния съвет на Националния партиен съвет на Единна народна партия, народен представител в 40-ото и 45-то Народно събрание.

Според Капон, искането на хората е дефинитивно – те искат чисти вода, въздух, почва, храна и природа.

В същото време нямаме прагматично решение, което работи - примерно за данък върху трудно разградимите опаковки. То се отлага във времето, защото очевидно накърнява определени интереси. А интересите могат да се балансират с вземане на модерни решения, които да дават печеливш ефект за всяка от страните на пазара“, обясни най-успешната бизнесдама на Пловдив.

По думите ѝ основното, което ще се случи след т.нар. „Зелена сделка“, е ефективен „удар“ върху въглищата, дизела и в някаква степен – върху бензина

Казвам това, за да сме реалисти“, подчерта Капон и продължи:

Всички знаем, че въглищните централи нямат бъдеще, но политиците не обичат да говорят за това, особено ако трябва да гласуват за тях в района на Стара Загора и Гълъбово. Но трябва да е ясно и на гражданите, че ще отпаднат около 400 млн. лева годишни субсидии за „Марица Изток 1“ и „Марица Изток 3“,  както и държавна помощ за „Марица Изток 2“ за около 600 млн. лева. Ето ви 1 милиард, който очевидно не знаем как да насочим, така че да уплътним с работни места човешкия капацитет в района.

Продължаваме да субсидираме възобновяемите източници, които според повечето граждани, независимо от реалността, са на избрани бизнесмени и политици. По тях, конкретно за вятърни и соларни субсидии, харчим 800 млн. лева. Не обсъждам с колко е изостанала България, но в света, който искаме да достигнем, почти няма субсидии за това, че имаш ВЕИ парк. Пари се дават за иновации и за създаване на нови технологии. Срам ме е да си помисля какъв процент отделяме ние за това“.

Мария Капон заяви още, че у нас вятърът и соларите са се превърнали в бизнес за докопване на субсидии.

И когато някой заяви това, както правя аз в момента, бива обвиняван, че не е „зелен“. Аз съм внасяла повечето законопроекти на „Зелените“ в мандата 2005 – 2009-та, когато нямаха представителство в Народното събрание и трудно мога да бъда обвинена в това. Но трябва да кажем истината – тези ВЕИ-технологии почти не създават работни места, а проблемите с отпадъците от соларни батерии са сериозни и замърсяващи“, категорична е Мария Капон.

Нейната позиция е, че трябва да се работи за нови технологии, така че подобно на Дания и България "да може да изнесе доста перки в морето". Смарт домовете,  дистанционното и сензорното управление, също могат да намалят консумацията на енергия. Това ще намали сметките на хората и бизнеса и инвестицията ще се възвърне до 2 години. Но в национален аспект, разрастването и модернизацията на производството и автоматизираните процеси, както и дигитализацията в индустрията, ще увеличат нуждата от електроенергия.

Само автоиндустрията за следващите 20 години ще увеличи консумацията на електроенергия с 15% (британците забраняват купуването на дизелови и бензинови автомобили след 2030 г.; Германия спира производството след 2035 г.). Въпреки, че сме гробище за колите на Западна Европа, ще вървим по този път. Трябва ли да чакаме да ни се случи или да започваме промяната веднага?“, риторично задава въпроса Мария Капон.  

От "Изправи се! Мутри вън" предлагат между 7 и 12 000 лева субсидия за всекизакупен нов електроавтомобил.

Капон подчерта, че това, което трябва да разберат политиците у нас е, че „Зелената сделка“ е за хората, а не за олигарсите, че сме застанали пред избор между дигитализацията и стиропора, между икономика, базирана на знанието и трошенето на чакъл и леенето на асфалт. "Зелената сделка" е и шанс за разкриване на много нови бизнеси. 

Водим тoзи разговор в онази страна, чийто министър-председател ни убеждаваше, че като похарчи няколко милиарда за саниране, ще спести ток, равен на производството на един ядрен реактор. Е, похарчихме милиардите, а енергийният му министър продължава да ни лъже, че имаме нужда от корупцията „Белене“, коментира още тя.

Мария Капон е с № 102 преференция, втора в листата на коалиция „Изправи се! Мутри вън!“.

 

Редактор: Л. Златанова