Във вторник вечерта Израел използва сложната си система за противовъздушна отбрана, за да противодейства на стотици ракети, изстреляни от Иран.

Различните елементи на системата се използват за справяне с определени заплахи.

През последните месеци тя беше използвана и срещу атаки от страна на Хамас в Газа, Хизбула в Ливан и бунтовниците хути в Йемен.

Какво представляват израелските противоракетни системи „Железен купол“, „Прашка на Давид“ и „Стрела“?Новинарски репортажи за изстрелването на ирански ракети към Израел/ Getty Images

Какви са различните нива на израелската система за противоракетна отбрана?

Израел разполага с няколко системи за противовъздушна отбрана, всяка от които е проектирана да прехваща входящи ракети на различни височини и разстояния.

Железният купол, най-известният от израелските противоракетни щитове, е проектиран да прехваща ракети с малък обсег, както и снаряди и минохвъргачки, на разстояние между 4 и 70 км от ракетната установка.

"Прашката на Давид" (David's Sling) е предназначен за унищожаване на ракети с по-голям обсег, крилати ракети и балистични ракети със среден или голям обсег от разстояние до 300 км.

Системите „Стрела 2“ и „Стрела 3“ защитават от балистични ракети със среден и далечен обсег на действие, когато те се намират на разстояние до 2400 km.

Смята се, че Израел е използвал всичките си системи за противоракетна отбрана, за да противодейства на последното нападение на Иран, в което са участвали около 180 ракети, някои от които са поразили израелска територия.

Ислямската революционна гвардия на Иран (ИРГК) заяви, че 90 % от нейните снаряди са поразили целите си. Израел заяви, че повечето от тях са били прехванати.

Това е второто нападение на Иран тази година, след като през април страната изстреля стотици ракети и безпилотни самолети срещу Израел.

Какво представляват израелските противоракетни системи „Железен купол“, „Прашка на Давид“ и „Стрела“?Военни оглеждат щетите, нанесени на началното училище „Шалхавот Хабад“ в Гедера след ракетно нападение на 2 октомври 2024 г. в Гедера, Израел./ Getty Images

Как работи "Железният купол"?

"Железният купол" (Iron Dome) се превърна в най-изпитаната система за противовъздушна отбрана в света поради броя на ракетите, изстреляни през последните години към Израел от Хамас и други войнствени групировки от Газа и от Хизбула от Ливан.

Батериите на "Железният купол" са разположени в цял Израел. Всяка батарея се състои от три или четири пускови установки, всяка от които съдържа 20 ракети-прехващачи.

"Железният купол" открива и проследява пристигащите ракети с помощта на радар и изчислява кои от тях могат да паднат върху населени места. След това изстрелва ракети по тези ракети, а останалите се оставят да паднат на открито.

Израелските сили за отбрана (IDF) вече са заявявали, че Iron Dome унищожава 90% от ракетите, които насочва. Смята се, че ракетите „Тамир“ струват около 50 000 долара всяка.

Системата е разработена след „лятната война“ от 2006 г. между Израел и Хизбула. Базираната в Ливан въоръжена групировка изстреля близо 4 000 ракети по Израел, като нанесе огромни щети и уби десетки граждани.

Какво представляват израелските противоракетни системи „Железен купол“, „Прашка на Давид“ и „Стрела“?Смята се, че "Железният купол" е най-добре изпитаната система за противоракетна отбрана в света/ Getty Images 

Разработен от израелските фирми Rafael Advanced Defense Systems и Israel Aerospace Industries с известна подкрепа от САЩ, "Железният купол" е разположен през 2011 г.

За първи път е използван в бойни действия през същата година, когато е прехваната ракета, изстреляна от Газа.

Как работи "Прашката на Давид"?

"Прашката на Давид" (David's Sling), наричана на иврит „магическа пръчка“, може да прехваща ракети на разстояние до 300 км.

Разработена съвместно от израелската компания Rafael Advanced Defense Systems и американската Raytheon, тя започна да функционира през 2017 г.

Какво представляват израелските противоракетни системи „Железен купол“, „Прашка на Давид“ и „Стрела“?Изстрелване на "Прашката на Давид" по време на военно учение/ Getty Images

Неговите ракети „Stunner“ са предназначени за сваляне на балистични ракети с малък, среден и голям обсег на малка височина. Подобно на „Железен купол“, „Прашката на Давид“ се насочва само към ракети, които застрашават застроени райони.

Дарик

Както David's Sling, така и Iron Dome са проектирани също така да прехващат самолети, безпилотни самолети и крилати ракети.

Всяка ракета David's Sling струва около 1 млн. долара.

Системата беше използвана през септември 2024 г. за сваляне на балистична ракета, изстреляна от Хизбула от Ливан.

Според ЦАХАЛ това е била произведена в Иран балистична ракета Qadr-1 - балистична ракета със среден обсег, която може да носи бойна глава с тегло между 700 и 1000 kg.

Хизбула заяви, че ракетата е била насочена към централата на Мосад в Тел Авив, но според ЦАХАЛ тя се е насочила към жилищен район.

"Прашката на Давид" е използвана и през май 2023 г., когато палестинският „Ислямски джихад“, войнстваща групировка в Газа, изстрелва над 1100 ракети към Израел. Израел твърди, че е свалил 96% от ракетите, които са представлявали заплаха.

Как работят „Стрела 2“ и „Стрела 3“?

„Стрела 2“ (Arrow 2) е предназначена за унищожаване на балистични ракети с малък и среден обсег на действие, докато те летят в горните слоеве на атмосферата, на около 50 км над Земята.

Работата по системата започва след Първата война в Персийския залив през 1991 г., когато Ирак изстрелва по Израел десетки ракети „Скъд“ съветско производство. Тя влиза в експлоатация през 2000 г.

Тя може да открива ракети на разстояние 500 km. Прехваща ги на сравнително къси разстояния - до 100 км от мястото на изстрелване.

Ракетите му се движат със скорост, девет пъти по-голяма от тази на звука, и може да обстрелва до 14 цели едновременно.

Съобщава се, че Arrow 2 е била използвана в бой за първи път през 2017 г., за да свали сирийска ракета земя-въздух.

Getty ImagesСистемата „Стрела 2“ е предназначена за прехващане на балистични ракети в горните слоеве на земната атмосфера/ Getty Images.

„Стрела 3“ (Arrow 3) беше разгърната за първи път през 2017 г. и е предназначена за прехващане на балистични ракети с голям обсег, когато те се движат в горната част на дъгата си, извън земната атмосфера. Обхватът му е 2400 km.

За първи път е използван в бойни действия през 2023 г. за прехващане на балистична ракета, която бунтовниците хути в Йемен изстрелват към крайбрежния град Ейлат в южната част на Израел.

Системата е разработена от държавната компания Israel Aerospace Industries с помощта на американската компания Boeing.