- За първи път Израел влезе в близък бой с бойци на "Хизбула"
- Световните лидери осъдиха ракетните атаки на Техеран от вторник. България също
- Съветникът по националната сигурност на САЩ заяви, че страната му ще гарантира интересите си преди да насърчи стабилността
- Иран предупреди Нетаняху да не предприема ответни действия
Израелски войници влязоха в директен сблъсък с проиранската групировка "Хизбула" на ливанска територия в сряда. Близкият бой се осъщетвява за първи път от началото на сухопътната офанзива на Израел.
Според информация на телевизия Скай Нюз Арабия при сблъсъците са били убити най-малко 14 израелски военни. Израел потвърждава само за смъртта на 22-годишен командващ.
До директният сблъсък е ответен удар на изстреляните десетки ракети срещу Израел от Иран във вторник вечерта.
В рамките на няколко часа след масирания удар с балистични ракети на Иран израелските военновъздушни сили атакуваха цели на проиранската групировка „Хизбула“, които според тях, се намират в ливанската столица Бейрут.
Снимка: Светлини от ракети, изстреляни от израелската армия в централната част на ивицата Газа, осветиха небето на 1 октомври 2024 г. / Getty Images
Израелската армия съобщи, че в ответния им удар са включени и пехотни и бронетанкови части и поднови бомбардировките си срещу южните предградия на Бейрут. Нанесени бяха въздушни удари по цели, определени от Израел като свързани с “Хизбула”.
От своя страна “Хизбула” оповести за първи път за осъществен директен сблъсък. Израел потвърди, че ексалацията е стигнала до близък бой.
На прага ли сме на Трета световна война?
Ракетната атака от вторник нажежи още повече напрежението в Близкия изток и притесни световните лидери.
Като "голяма грешка", за която "Иран ще си плати" премиерът на Израел Бенямин Нетаняху определи нападението. Той каза, че отговорът ще е болезнен. В речта си при откриването на заседание на кабинета Нетаняху каза, че Техеран „не разбира решимостта на страната му да отвърне“ на враговете си и заключи: „Който ни нападне - ние ще го нападнем“.
Преди последния кръг въздушни нападения Израелските сили за отбрана публикуваха в X съобщение, с което предупреждават цивилните в района, който са атакували, че трябва да се евакуират.
Реакциите
На този фон международните съюзници на Израел осъдиха ракетния обстрел на Иран, който принуди милиони цивилни да се скрият в бомбоубежища в цялата страна.
Призиви за прекратяване на огъня бяха отправени от ООН, САЩ и Европейския съюз.
България също реагира. Страната ни остро осъди въздушните удари на Иран и призовава за деескалация на напрежението.
“България остро осъди последните въздушни удари на Иран срещу Израел. Ние сме, разбира се, силно обезпокоени от влошаването на ситуацията в региона. Призоваваме към деескалация всички страни и подкрепяме, разбира се, усилията, които полагат и Франция и Съединените щати за деескалация в региона”, заяви заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова.
Тя уточни, че няма пострадали българи при ударите на Иран срещу Израел и при продължаващите действия на Израел в Ливан и допълни, че още около 25 български граждани са изявили желание да бъдат евакуирани.
Президентът Еманюел Макрон заяви, че френските сили са били „мобилизирани“ в Близкия изток, за да се покаже ангажимента на страната към сигурността на Израел. Той също така обеща да организира „конференция в подкрепа на ливанския народ и неговите институции“ и призова Израел да прекрати военните си операции там „възможно най-скоро“.
Японският министър-председател Шигеру Ишиба разкритикува действията на Иран като „неприемливи“, като същевременно призова всички страни да проявят сдържаност.
„Остро осъждаме това. Но в същото време бихме искали да си сътрудничим [със Съединените щати], за да смекчим ситуацията и да предотвратим прерастването ѝ в пълна война“, каза той пред репортери.
Министър-председателят на Австралия Антъни Албанезе определи ракетната атака на Иран като „опасна ескалация“ и предупреди, че всякакви „по-нататъшни военни действия“ ще „изложат на риск цивилното население“.
Президентът на САЩ Джо Байдън коментира в Белия дом, че страната му остава изцяло в подкрепа на Тел Авив и осъди действията на Иран. Министърът на отбраната Лойд Остин пък коментира, че САЩ са „прихванали множество ракети“, изстреляни от Иран към Израел.
„Осъждаме този възмутителен акт на агресия от страна на Иран и призоваваме Иран да спре всякакви по-нататъшни атаки, включително от страна на своите марионетни терористични групи“, се казва в изявлението на Остин.
Впечатление направи коментарът на съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан, цитиран от Ройтерс, който заяви:
"Сега ще разгледаме какви са подходящите следващи стъпки, за да гарантираме преди всичко американските интереси и след това да насърчим стабилността".
Първият дипломат на ЕС Жозеп Борел написа в X, че „опасният цикъл от атаки и ответни действия рискува да излезе извън контрол. Необходимо е незабавно прекратяване на огъня в целия регион.“
Във вторник вечер Иран изстреля около 180 ракети към Израел. Нападението е малко по-голямо по мащаб от това през април, когато към Тел Авив бяха изстреляни около 110 балистични ракети и 30 крилати ракети. На кадри, излъчени по израелската телевизия, се вижда как някои ракети прелитат над района на Тел Авив малко преди 19:45 ч. местно време. Няма данни за жертви.
Повечето ракети са били свалени от израелските системи за въздушна отбрана, съобщи израелски служител по сигурността, а кореспондент на Би Би Си в Йерусалим заяви, че някои военни бази може да са били ударени, както и че са били засегнати ресторанти и училища.
Ислямската революционна гвардия на Иран твърди, че 90 % от снарядите са поразили целите си, като заяви, че хиперзвуковите ракети са били използвани за първи път.
Няма пряка опасност за България
“Няма актуална заплаха за сигурността на страната. Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция”, каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. Той добави, че ще бъде организиран щаб, който да следи съвсем отблизо ситуацията в Близкия изток.
Снимка: Премиерът Димитър Главчев и зам.-външният министър Елена Шекерлетова / БТА
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков също заяви, че няма данни от българските и партньорските служби за заплахи от тероризъм и влошаване на средата за сигурност заради напрежението в Близкия изток. Той подчерта, че предприети мерки заради случващото се в Близкия Изток и една от тях засилване на охраната на Посолството на израелската държава в София и на други обекти.
Снимка: Атаанс Илков / Архив
“Активни и превантивни мерки, така че да имаме готовност евентуално за реакция при възникване на някаква необходимост. Нашите колеги са в готовност. Имаме усиление на някои от дипломатическите представителства. Също така имаме и засилено наше присъствие в стратегическите места в град София. При необходимост такова присъствие ще има и на други места в страната”, обясни вътрешният министър.
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов също потвърди, че военното ведомство следи случващото се в Близкия изток, като ще бъде повишено радиолокационното наблюдение, ще бъде засилен фокусът върху контрола на границата.
“Ако има опасност от нови бежански вълни, от една такава война, отбраната е готова. Това се прави в рамките на НАТО. То много внимателно следи ситуацията там, американската страна също е ангажирана със собствени сили в Средиземно море. Това, което извършваме като координация, да видим необходими ли са мерки, военни мерки, при евентуална война твърдо ще необходими военни мерки, за повишаване готовността не само на България”, каза Запрянов.
Още по темата
- Мирослав Зафиров: Една от основните цели на споразумението в Газа е унищожаването на Хамас като военна групировка
- Мохамед Халаф: Не съм сигурен, че ще се стигне до третата фаза на споразумението между Израел и Хамас
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)
- Със забавяне примирието за войната в Газа влезе в сила