яма основания за импийчмънт на президента Румен Радев". Това заяви пред NOVA лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Той бе един от най-активните поддръжници на подобен импийчмънт. Според предишни изявления на Атанасов президентът е нарушавал Конституцията, например с изявлението си, че неговото служебно правителство няма да предостави военна помощ на Украйна въпреки решение на парламента.

В последните дни все по-често се чуват искания за импийчмънт на президента Радев, а темата все по-усилено се коментира в социалните мрежи. Какво точно е импийчмънт обаче и има ли възможност да се случи у нас?

Атанасов: Радев имаше план Президентството да влезе в местната власт

Какво е импийчмнънт?

Импийчмънт се нарича процедурата, с която законодателен орган официално подвежда под отговорност лице, което е висш представител на властта, за държавна измяна, корупция или друго тежко престъпление. Импийчмънт невинаги означава отстраняване от длъжност – това е само формалното отправяне на обвиненията, подобно на обвинителния акт в наказателното право, и е само първата стъпка за евентуалното отстраняване. След като даден човек бъде подложен на импийчмънт, законодателният орган провежда гласуване за вината му, което, ако е успешно, води до отстраняването му от длъжност.

Практиката показва, че на импийчмънт обикновено биват подлагани само такива висши чиновници, за които са доказани особено сериозни злоупотреби с положението им във властта.

Протест пред президентството срещу действията на Румен Радев (снимки)

Възможен ли е импийчмънт на президента Радев?

Българската Конституция не използва термина импийчмънт. Народното събрание може да повдигне обвинение срещу президента с мнозинство от поне 161 народни представители. Ако установи държавна измяна или нарушение на Конституцията, Конституционният съд прекратява пълномощията на държавния глава.

Тълкувателно решение на Конституционния съд отпреди 3 години обаче показва, че това е почти невъзможно, защото и пълноценно разследване срещу него лично би могло да е само силно ограничено, пише "Дойче Веле".

Радев към Зеленски: Не приемам предоставянето на боеприпаси, защото и аз имам ясни отговорности

Предвид единодушието, с което съдиите преди 3 години обявиха почти пълната неприкосновеност на държавния глава, едва ли може да се очаква те да го свалят от поста. А дори и това да стане, мандата му ще продължи вицепрезидентът Илияна Йотова, която идейно по нищо не се отличава от Радев. А понеже той не може повече да се кандидатира за поста, тя би получила чудесен трамплин да е претендент за редовно избран президент през 2026 г.

Първият и последен импийчмънт в България

За импийчмънт на Георги Първанов по време на втория му мандат многократно бяха предлагани аргументи, като подписка за процедура се събра през март 2010 г. На 31 март 2010 г. предложението е отхвърлено заради недостатъчни 6 гласа в парламента.

100-те национални дефекта от Самуил Петканов: Престорено и/или прекомерно гостоприемство

Повод за искането за импийчмънт бе разпространената в медиите стенограма и запис на срещата му тогавашния вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков без негово знание. Станалото бе изтълкувано от управляващите и част от опозицията като нарушение на конституционните права на Дянков.

Така първият в България импийчмънт не успя да стигне до Конституционния съд и се превърна в надцакване с аргументи „за” и „против” президента и олицетворението му на единството на нацията, преплетени с кризата и партийните пристрастия.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм