Откакто носи името Варна, градът само веднъж е бил преименуван. Това е станало на 20 декември 1949 г., когато съществуващият от векове пристанищен град сменя името си на Сталин. Така градът се нарича близо 7 години, след което си връща старото име.

Смяната на името се извършва само за няколко дни, а повод е 70-ата годишнина на вожда на СССР. На 15 декември 1949 г., три дни преди рождения ден на съветския диктатор, в няколко варненски завода се провеждат масови събрания на индустриални работници, на които единодушно е приета резолюция, с която се настоява Градският народен съвет да вземе решение за преименуване на Варна. Още същата вечер специална делегация отпътува с влак за София, за да занесе приетите документи в ЦК на БКП. Обявяването на новото име на Варна става на 20 декември с грандиозен митинг на площад „Независимост". 

Новото име Сталин сменя Варна във всички официални документи и на публични места. Йосиф Висарионович става първият почетен граждани на град Сталин, само ден след като древният морски град получава името му. 

Заради смяната на името на града, варненци са били много затруднени при ваденето на визи. Много чужди държави не признавали преименуването и това налагало желаещите да пътуват зад граница да правят „совалки” между институциите. Затруднения са изпитвали адвокати и съдии, които се обърквали, особено при гледане на наследствени дела.

Жителите на града така и не успяват да свикнат с новото име. И продължават да наричат себе си варненци.

Българската морска столица е сред първите, които отстъпват името Сталин. Това става на 20 октомври 1956 г., след Априлския пленум на БКП. Град Сталин обаче все още фигурира в кръщелните на родените в периода декември’ 1949 – октомври’1956. Както и в други официални документи от тези странни 7 години от историята на Варна.

За времето, когато Варна е носила името на Бащата на народите, по улиците днес напомнят само стари капаци на канализацията, произведени в град Сталин. А Йосиф Висарионович все още е почетен гражданин на Варна. 

Всички новини от Варна