Как България посреща бежанците от Украйна и какви мерки ще предприеме държавата за тях, коментират в „Кой говори“ по Дарик радио Красимира Величкова, съветник на вицепремиера по ефективно управление, Надежда Цекулова, пиар на Българския хелзинкски комитет и Венелина Червенкова, началник на отдел „Стратегическо планиране и продуктова политика" към Министерство на туризма.

По думи на Венелина Червенкова съгласно приетата програма за хуманитарна помощ, собственици на хотели ще могат да получават по 40 лв. за настанени лица от Украйна за храна и спане. „В момента ние доуточняваме точни указания как ще става в детайли това, което ще трябва да се отдава на хотелиерите, чисто документално как да бъде действащо.“

Около 450 украинци са приютени в хотели в Балчик

Мярката ще важи само за лица, поискали временна закрила. „Тъй като в началото са влизали хора не по това направление, ще трябва до 31 март да получат тази временна закрила и да се идентифицират като им се издаде номер на чужденец. Въпросните средства ще могат да бъдат възстановени най-късно до 1 месец, например на 25 март ще могат да се получават.“

Червенкова обясни, че задължително настанените лица трябва да бъдат регистрирани в Eдинната система за туристическа информация (ЕСТИ). „Това е важно условие за да могат да възстановят тези средства“, коментира още тя.

На въпрос защо частните лица, които настаняват украинци, няма да получават такава подкрепа от държавата, Красимира Величкова каза, че причината е липса на механизъм за контрол и проследяване кога едно частно лице е настанило чужденец. „На този етап не сме мислили за вариант, в който да се плаща на частни лица за настаняване.“ 

Хотелиерите: 40 лв. на бежанец не са достатъчни

Тя коментира, че взетото решение за даване на 40 лв. на хотелиери на настанен човек за момента е в срок от 3 месеца, като постоянно се обсъждат промени и се работи по различни сценарии.

По думи на Красимира Величкова „всички с временна закрила ще имат право и на социална подкрепа, това е нещо, което се мисли“, идеята е това да може да се случи във всяко РПУ от следващата седмица, а от утре в 6 гранични пункта. Там ще има буферна зона за посрещане, в която ще има дежурен лекар, възможност за предоставяне на храна.

„Нека хората, които настаняват украински граждани по домовете си, да имат идея, че временната закрила вече е гласувана от МС, да не ги изпращат в поделенията на Държавната агенция за бежанците, там може да се подаде индивидуална молба за международна закрила“, уточни Надежда Цекулова.

Тя коментира и казуса, свързан с хората, които идват с хронични заболявания. „За тези хора временна закрила дава възможност да получат медицинска помощ. Хора с хронични заболявания, възрастни, деца и бременни жени ще имат достъп до българската здравна система. Това може да се случи в момента, в който получат регистрационната си карта за временна закрила. Идеята е да се даде мигновенно от РПУ-тата“, обясни Цекулова.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук